Kotlina Danakilska położona jest we wschodniej Afryce, na terenie północnej Etiopii, południowo-wschodniej Etyrei i zachodniego Dżibuti. Rozciąga się z północy na południe na długość 570 km, na szerokość od 80 do 400 km. Zamieszkuje ją nieprzyjazny lud Afarów.

Kotlina Danakilska – najcieplejsze miejsce na Ziemi

Ten artykuł nie jest kompletny. Chcesz go rozbudować? Kliknij tutaj.


Położenie Kotliny Danakilskiej (na czerwonow) na mapie wschodniej Afryki:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: Carport; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/Ethiopia_relief_location_map.jpg/740px-Ethiopia_relief_location_map.jpg

Miejsce to jest z kilku powodów unikalne. Jest najcieplejszym miejscem na Ziemi pod względem średniej temperatury powietrza, która wynosi 35°C i w zasadzie nie spada poniżej 23°C. Prawie wcale nie pada tutaj deszcz (<200 mm rocznie). Takie warunki są wynikiem szczególnego położenia – między równikiem i zwrotnikiem Raka oraz bardzo nisko nad poziomem morza (większość obszaru kotliny to depresja) – nawet 100-120 m.p.p.m. Obszar kotliny jest w większości pustynią (Pustynia Danakilska) – jedną z najbardziej surowych i gorących pustyń na świecie. Na obszarze pustyni zmierzono nieoficjalny rekord temperatury na Ziemi wynoszący 67°C.

Kotlina Danakilska (centralna część zacieniowanego obszaru) na obszarze rozpadającej się płyty Afrykańskiej:

Źródło: USGS; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/EAfrica.png

Ważnym aspektem obszaru jest aktywność geologiczna. Kotlina Danakilska leży w strefie Wielkich Rowów Afrykańskich – na styku płyty Arabskiej oraz rozpadającej się na dwie części płyty Afrykańskiej (cześć zachodnia – Nubijska i część wschodnia – Somalijska). Z tego też powodu strefa kotliny jest aktywna tektonicznie i występują tu zjawiska wulkaniczne. Powietrze jest bogate w siarkę i chlor, przez co oddychanie nim może być szkodliwe dla zdrowia.

Zjawiska wulkaniczne na Pustyni Danakilskiej:

Źródło: filippo_jean; https://www.flickr.com/photos/26162032@N03/2455969983/

Większość obszaru kotliny jest płaska. W takim miejscu bardzo trudno o cień, co czyni ten obszar jeszcze mniej przyjaznym człowiekowi. Jedynie od północy obszar otaczają Góry Danakilskie (zwane Alpami Danakilskimi) – będące pasmem czynnych wulkanów, z których niektóre mają nawet ponad 2000 m.n.p.m.

Pustynia Danakilska na terenie Kotliny – typowy krajobraz:

Źródło: Rolf Cosar; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a3/Danakil_726.jpg/800px-Danakil_726.jpg

W centrum Kotliny znajduje się wulkan Dallol. Wypełniające kratery kolorowe wody  solankowe, są jego cechą charakterystyczną i źródłem soli dla tubylców.

Solniska wokół wulkanu Dallol:

Źródło: Achilli Family | Journeys; https://www.flickr.com/photos/achillifamily/10387154385

Na południowo-wschodnim skraju Kotliny, na obszarze Dżibuti znajduje się najniżej położony punkt Afryki – jezioro Asal, które jest depresją o wysokości około 155 m.p.p.m. Jest też drugim najbardziej słonym jeziorem świata (zasolenie 348 ‰). Jest ono również źródłem soli dla miejscowej ludności.

Jezioro Asal na terenie Kotliny:

Źródło: Fishercd; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3a/Lake_Assal_1-Djibouti.jpg/800px-Lake_Assal_1-Djibouti.jpg

Ten nieprzyjazny obszar zamieszkiwany jest przez rdzenny lud Afarów w liczbie około miliona osób na terenie kotliny i kolejnego miliona na pozostałym obszarze Erytrei, Etiopii i Dżibuti. Są to w większości muzułmanie, tradycyjnie zajmujący się hodowlą wielbłądów. W ostatnim czasie z uwagi na bogate zasoby tego surowca – zajęli się także wydobyciem i handlem solą. Ocenia się, że społeczność Afarów jest wrogo nastawiona do wszelkich turystów.

Przedstawiciele ludu Afarów:

Źródło: Achilli Family | Journeys; https://www.flickr.com/photos/achillifamily/10384507054


Autor: Amelia Sztangierska

Sprawdzono pod względem merytorycznym: mgr Bartłomiej Kulas