Prypeć to miasto położone w północnej części Ukrainy, blisko granicy z Białorusią. Było zbudowane jako osiedle dla pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Miało ono stać się najnowocześniejszym miastem w kraju, jednak jego „żywot” trwał tylko 16 lat. Jest ono opuszczone od 27 kwietnia 1986 roku, dlatego nazywane jest też „Miastem Widmo”.

Prypeć – opuszczone miasto

Ten artykuł nie jest kompletny. Chcesz go rozbudować? Kliknij tutaj.


Lokalizacja Prypeci na mapie Ukrainy:

Źródło: Sven Teschke; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0f/Ukraina_map_polish.png/1280px-Ukraina_map_polish.png

Ewakuacja mieszkańców nastąpiła dzień po katastrofie czarnobylskiej. W momencie zdarzenia w mieście żyło około 50 tysięcy osób. Ewakuacja przebiegała w godzinach 14:00- 16:30, potem milicja przeszukiwała miasto i odnalazła tam kilkudziesięciu mieszkańców, którzy chcieli uniknąć wywiezienia. Początkowo miało to być tylko tymczasowe posunięcie, jednak ostatecznie miasto nigdy nie zostało z powrotem zaludnione.

Dzisiaj miasto jest ciekawą atrakcją turystyczną. Można tam obejrzeć między innymi hotel, nowoczesny (jak na tamte czasy) szpital, szkołę, kino oraz wesołe miasteczko. Bardzo popularnym miejscem jest też diabelski młyn, który w rzeczywistości nigdy nie został użyty. Miał on być otwarty w święto pracy, które odbywa się 1 maja. Niestety, zanim to się stało Prypeć została wyludniona. Miasto jest do dzisiaj masowo grabione, jednak wciąż możemy tam znaleźć wiele ciekawych rzeczy, dzięki którym lepiej zrozumiemy tragedię jaka spotkała jego mieszkańców.

Jak widać na zdjęciu poniżej, miasto-widmo jest odwiedzane przez turystów poszukujących niecodziennych wrażeń i dokumentują to co pozostało z Prypeci.

Źródło: Paweł Szubert; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Prype%C4%87_-_Yarl_01.jpg/398px-Prype%C4%87_-_Yarl_01.jpg

Z Prypecią jest związane wiele kontrowersji. Współcześnie wielu ludzi, uważa że mieszkańcy niepotrzebnie zostali przesiedleni. Oczywiście tuż po katastrofie, ewakuacja była konieczna, jednak już w latach 90-tych XXI wieku wielu specjalistów, twierdziło że niektóre miejsca zostały wysiedlone bez sensu i nic nie groziło ich mieszkańcom. Dzisiaj miasto jest mniej skażone niż niektóre z europejskich rejonów, jednak na razie nie zapowiada się na jego ponowne zaludnianie.


Autor: Ewa Dargiewicz

Sprawdzono pod względem merytorycznym: mgr Bartłomiej Kulas