Powrót do słownika (kliknij aby powrócić)
Zapoznaj się z definicjami poniżej lub wybierz inną literę. Aby szybko znaleźć pojęcie użyj komendy “ctrl + f” lub opcji “znajdź” w swojej przeglądarce. Aktualnie w tej sekcji znajduje się 17 definicji.
Pojęcia (kliknij, aby wyświetlić definicję):
Proces wsiąkania wody pod powierzchnię Ziemi i tym samym zasilania wód podziemnych przez wody znajdujące się na powierzchni Ziemi.
Cecha nauk geograficznych, polegająca na zdolności do zbierania, analizowania i syntezowania informacji z innych dziedzin nauki w jedną całość. Geografia ze względu na ogromne spektrum zainteresowań, jest nauką najbardziej interdyscyplinarną z pośród wszystkich nauk znanych na Ziemi (ponieważ możliwe jest zbadanie przestrzennego zróżnicowania właściwie każdego zjawiska i procesu).
Okres ocieplenia (pomiędzy dwoma okresami ochłodzenia) na Ziemi i związanej z tym regresji lądolodu (zmniejszenia powierzchni objętej zlodowaceniem). Przeciwieństwem jest glacjał.
Proces stosowany w kartografii, którego celem jest tworzenie szczegółowych map na podstawie ograniczonych informacji pomiarowych. Polega na wyznaczaniu nowych punktów o określonej, uśrednianej wartości pośredniej – między punktami, których wartość jest zmierzona i znana.
Twory będące wynikiem krystalizacji i krzepnięcia magmy w skałach. Intruzje magmowe dzielą się na zgodne (lopolit, lakolit, sill) i niezgodne (batolit, dajka, komin wulkaniczny).
To skrajny przypadek, gdy na obszarach położonych wyżej jest cieplej niż na tych położonych niżej. Takie szczególne zjawisko może być powodowane na kilka sposobów. Często można je zaobserwować w wyniku pojawiania się wiatru dolinnego i wiatru górskiego.
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowej wartości amplitudy danego zjawiska.
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowej wartości ciśnienia atmosferycznego.
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowej głębokości zbiornika wodnego.
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowej odległości czasowej od przyjętego punktu.
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowej gęstości zaludnienia.
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowym zasoleniu wody.
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowej sumie opadów.
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowej wartości usłonecznienia.
Linia łącząca punkty na mapie o jednakowej wartości badanego zjawiska. Wykorzystywana do tworzenia map w metodzie izolinii. Do głównych izolinii stosowanych w geografii należą:
- poziomice (izohipsy)
- ekwidystanty
- izoamplitudy
- izobary
- izobaty
- izochrony
- izodensy
- izohaliny
- izohele
- izohiety
- izotachy
- izotermy
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowej prędkości wiatru.
Jedna z ważniejszych izolinii – łączy punkty o jednakowej wartości temperatury powietrza.