Republika Południowej Afryki, Nigeria i Egipt to trzy dynamicznie rozwijające się gospodarki Afryki, z których każda cechuje się innymi podstawami rozwoju. W RPA kluczowe jest górnictwo, w Nigerii – przemysł naftowy w Nigerii, z kolei w Egipcie – turystyka.

Spis tematów (kliknij, aby przejść do wyboru tematów)


Afryka

VIII Gospodarka w wybranych krajach Afryki

1. Gospodarka Republiki Południowej Afryki

Położony na południowym krańcu Afryki kraj, dawna kolonia Wielkiej Brytanii, jest drugim w rankingu PKB krajem Afryki (po Nigerii) i jednym z państw o najwyższym PKB per capita w Afryce. Od lat RPA zaliczana jest do ścisłej czołówki gospodarczej Afryki. Kraj o powierzchni 1 219 912 km² i zaludnieniu ponad 55 milionów mieszkańców, ma stolicę w Pretorii (część kompetencji pełni także Kapsztad), w której mieszka niemal 750 tys. mieszkańców.

Położenie RPA na mapie Afryki

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/85/Location_South_Africa_AU_Africa.svg/1024px-Location_South_Africa_AU_Africa.svg.png

Flaga RPA

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/af/Flag_of_South_Africa.svg/900px-Flag_of_South_Africa.svg.png

Godło RPA

Źródło: http://www.africangamesafari.com/godlo.gif

Gospodarka RPA opiera się dynamicznym rozwoju rolnictwa i przemysłu. Kraj ma znacząco korzystniejsze warunki klimatyczne (strefa podzwrotnikowa wilgotna) i glebowe (gleby cynamonowe) dla rozwoju rolnictwa niż reszta Afryki, na znacznym obszarze kraju. Dzięki temu jest jednym z niewielu w Afryce eksporterów żywności. Poza produkcją roślinną, występuje dobrze rozwinięta hodowla zwierząt, a uzupełnieniem są połowy ryb, których bogate łowiska znajdują się u wybrzeży RPA.

Klimat w stolicy kraju – Pretorii

Źródło: https://images.climate-data.org/location/154/climate-graph.png

Najważniejszą branżą przemysłu jest wydobywanie i przetwarzanie surowców. W RPA znajduje się 40% światowych zasobów złota i 50% światowych zasobów diamentów. Energetyka RPA opiera się na węglu kamiennym, którego kraj posiada 80% zasobów całej Afryki. Szacuje się, że w RPA produkuje się między 25-40% całej energii elektrycznej w Afryce. Ponadto w RPA znajdują się miedzy innymi chrom, platyna, uran, mangan, fosfor i inne. Najważniejszym okręgiem przemysłowym kraju jest Witwatersrand we wschodniej części kraju, który jest jednym z najbardziej zasobnych w surowce obszarów świata.

Kopalnia odkrywkowa w RPA

Źródło: http://www.miningfeeds.com/c/wp-content/uploads/2018/05/compDSC01546-800×534.jpg

Coraz ważniejszym sektorem gospodarki RPA staje się sektor usługowy, zwłaszcza finanse i sektor bankowy.

2. Gospodarka Nigerii

Nigeria to dawna brytyjska kolonia położona w zachodniej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki (ponad 190 mln mieszkańców) o powierzchni 923 768 km². Ma najwyższe nominalne PKB ze wszystkich krajów Afryki. Stolicą kraju jest Abudża (około 1,25 mln mieszkańców).

Położenie Nigerii na mapie Afryki

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nigeria#/media/File:Location_Nigeria_AU_Africa.svg

Flaga Nigerii

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/79/Flag_of_Nigeria.svg/800px-Flag_of_Nigeria.svg.png

Herb Nigerii

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/Coat_of_arms_of_Nigeria.svg/1024px-Coat_of_arms_of_Nigeria.svg.png

Ludność Nigerii skupia się na pracy w rolnictwie i przemyśle. Ze względu na obecność gorącego i wilgotnego klimatu, uprawia się i eksportuje wiele egzotycznych płodów rolnych. Część ludności nadal trudni się jednak pasterstwem koczowniczym oraz wypala sawannę pod prymitywną metodę żarowo-odłogową uprawy ziemi.

Uprawa ziemi w Nigerii

Źródło: https://i0.wp.com/leadership.ng/wp-content/uploads/2018/01/Farmers-2.jpg?w=1280&ssl=1

Najważniejszym działem gospodarki Nigerii pozostaje przemysł wydobywczy ropy naftowej, ponieważ Nigeria jest szacowana jako 10-te światowe najbogatsze w ropę naftową państwo. Szacuje się, że w 2000 roku Nigeria była tak bardzo uzależniona od ropy, że stanowiło to jej 98% całego eksportu co odpowiadało za 60-80% całkowitych dochodów państwa. Wydobycie ropy naftowej odpowiadało też za niemal 15% całego PKB, co czyniłoby ten kraj jednym z najbardziej uzależnionych od wydobycia ropy naftowej na świecie. Większość zasobów znajduje się w Delcie Nigru i u wybrzeży kraju.

Występowanie ropy naftowej w Nigerii

Źródło: https://www.stratfor.com/sites/default/files/main/images/Niger_Delta_Nigeria.jpg

3. Gospodarka Egiptu

Położony na północnym wschodzie Afryki oraz częściowo w Azji (półwysep Synaj) Egipt, to kolejna dawna kolonia Wielkiej Brytanii, która odnosi gospodarcze sukcesy i jest jednym z najzamożniejszych krajów Afryki. Państwo o powierzchni 1 001 450 km² zamieszkuje ponad 99 milionów ludzi. Stolicą kraju jest Kair (z ponad 8 milionami mieszkańców).

Położenie Egiptu na mapie Afryki

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/df/Location_Egypt_AU_Africa.svg/1024px-Location_Egypt_AU_Africa.svg.png

Flaga Egiptu

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fe/Flag_of_Egypt.svg/900px-Flag_of_Egypt.svg.png

Godło Egiptu

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5e/Coat_of_arms_of_Egypt.svg/443px-Coat_of_arms_of_Egypt.svg.png

Gospodarka Egiptu opiera się zarówno na rolnictwie, przemyśle, jak i usługach. Uprawa ziemi jest możliwa tylko na niewielkim obszarze – wzdłuż Nilu i w jego delcie, tam też skupione jest 98% mieszkańców kraju. Pozostały obszar kraju stanowi pustynia. Wylewy rzeki i obecność bardzo żyznych mad rzecznych sprzyjają uprawie.

Zagospodarowane w Egipcie jest zaledwie kilka procent powierzchni kraju – wzdłuż Nilu

Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Vallee_fertile_du_Nil_a_Louxor.jpg

Coraz ważniejszym sektorem gospodarczym Egiptu jest przemysł. Jedną z kluczowych inwestycji przemysłowych Egiptu była budowa tamy Asuan, która jest jedną z najpotężniejszych hydroelektrowni w Afryce, pozwala także regulować wylewy Nilu i zapobiegać efektom suszy. Wokół tamy rozwinęły się liczne zakłady przemysłowe, dla których duże ilości energii są niezbędne do pracy, min. zakłady przemysłu metalowego i hutniczego.

Tama Asuan w Egipcie

Źródło: https://cdn.britannica.com/668×448/34/76234-004-2A9B844D.jpg

Podstawą gospodarki Egiptu, mimo rozwoju innych źródeł są usługi. Najważniejszą działalnością jest turystyka, która mimo ostatnich problemów związanych z zamachami terrorystycznymi, jest kluczowym działem gospodarki. Egipt to dobrze rozwinięta infrastruktura, niska cena oraz gwarancja słonecznej i gorącej pogody klimatu zwrotnikowego, a także ciepłe Morze Śródziemne i Morze Czerwone, doskonałe nie tylko do kąpieli ale także do nurkowania. Niezwykle atrakcyjne są obiekty historyczne Egiptu, takie jak piramidy. Rocznie Egipt odwiedza około 12 milionów turystów zza granicy.

Piramidy w Egipcie

Źródło: http://0.s.dziennik.pl/pliki/9544000/9544808-piramidy-w-gizie-900-555.jpg

Egipt jest także kluczowym miejscem na mapie transportowej świata. Istniejący tu Kanał Sueski, łączący Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym, pozwala znacząco skrócić drogę morską z Europy i Ameryki Północnej do wschodniej Azji. Jest to niezwykle ważne, gdyż korzyść nawet kilku tygodni oszczędzonego czasu, wpływa w olbrzymim stopniu na handel z dalekim wschodem. Szacuje się, że dochody z tytułu użytkowania kanału wynosiły około 5 mld dolarów rocznie w 2014 roku.


Kanał Sueski z widocznym statkiem wojskowym USA

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/USS_America_%28CV-66%29_in_the_Suez_canal_1981.jpg/1280px-USS_America_%28CV-66%29_in_the_Suez_canal_1981.jpg