Możliwości gospodarowania w Kanadzie, zwłaszcza w rolnictwie, są ściśle związane z warunkami geograficznymi. Decydujące znaczenie odgrywa klimat i będące jego konsekwencją pokrycie terenu. Okazuje się, że tylko niewielka część tego wielkiego państwa nadaje się do uprawy i chowu.
Spis tematów (kliknij, aby przejść do wyboru tematów)
Ameryki
IV Warunki geograficzne a gospodarka Kanady
1. Podstawowe informacje o Kanadzie
Kanada jest drugim największym państwem świata z powierzchnią niemal 10 mln km2 (9,98 mln km2). Na tym wielkim terytorium, mieszka jedna zaledwie około 37 milionów osób (2018 r.). Stolicą kraju jest Ottawa, z niecałym milionem mieszkańców.
Położenie Kanady na mapie świata
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Canada_on_the_globe_%28North_America_centered%29.svg/1024px-Canada_on_the_globe_%28North_America_centered%29.svg.png
Flaga Kanady
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/Flag_of_Canada.svg/1920px-Flag_of_Canada.svg.png
2. Warunki geograficzne Kanady
Kanada znajduje się na dalekiej północy kontynentu Ameryka Północna. Warunki geograficzne są trudne. Klimat jaki panuje w Kanadzie to w większości chłodna odmiana strefy umiarkowanej, a na północy subpolarny lub polarny klimat okołobiegunowy.
Klimaty Kanady według klasyfikacji Koppena
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/10/Canada_K%C3%B6ppen.svg/2000px-Canada_K%C3%B6ppen.svg.png
Tak trudne warunki klimatyczne powodowane są przede wszystkim przez dwa zjawiska. Po pierwsze obecność na wschodnim wybrzeżu zimnego prądu Labradorskiego znacząco obniża temperatury. Obszary na podobnej szerokości geograficznej w Europie (np. w Polsce) mają znacznie wyższe temperatury miesięczne.
Porównanie klimatu na półwyspie Labrador i w północnej Polsce – niemal identyczne szerokości geograficzne.
Źródło: Opracowanie własne.
Z drugiej strony obecny na zachodzie ciepły prąd Alaski nieznacznie ociepla zachodnią Kanadę, ale ze względu na obecność gór – wyłącznie strefę przybrzeżną.
Drugim istotnym czynnikiem jest układ rzeźby terenu. Obecne na zachodzie góry odcinają napływ ciepłego powietrza, z kolei brak bariery terenowej na północy, umożliwia swobodną penetrację Kanady przez zimne powietrze z nad bieguna północnego.
Tak trudne warunki klimatyczne niosą istotne skutki. 90% mieszkańców Kanady zajmuje obszar do 300 km od granicy z USA, a obszary północne są prawie w ogóle niezamieszkałe. Ponadto znaczna część północnej Kanady doświadcza zjawiska wiecznej zmarzliny. Ze względu na niskie temperatury, widoczne są także skutki w pokryciu terenu przez potencjalną roślinność naturalną.
Strefy roślinności w Kanadzie
Źródło: http://geography.name/wp-content/uploads/2016/12/868.jpg
3. Użytkowanie terenu w Kanadzie
Lasy zajmują aż 35% powierzchni kraju, głównie środkową część. Są to przede wszystkim gęste lasy iglaste, typowe dla tajgi. Jednocześnie w części wschodniej – chłodniejszej, lasy rzadko sięgają powyżej 52°N, z kolei na cieplejszym zachodzie, północna granica lasów sięga nawet za koło podbiegunowe (66°34’N). Dalej na północ teren jest przemarznięty i występuje jedynie uboga roślinność tundry. Tylko w w południowej części centrum kraju, zaznaczają się równiny prerii nadające się pod uprawę. Inne tereny zdatne dla rolnictwa znajdują się w części południowo-wschodniej, nieopodal Wielkich Jezior. Obszary te stanowią zaledwie 7% kraju, jednak dzięki olbrzymiej powierzchni kraju, jest to teren bardzo rozległy, dwukrotnie większy od powierzchni Polski.
4. Gospodarka Kanady
Mimo, iż tylko tak mała część kraju nadaje się pod uprawę, Kanada jest liczącym się światowym producentem żywności. Dominują wielkie zmechanizowane gospodarstwa rolne nastawione na produkcję zbóż oraz hodowlę bydła. W 2017 roku Kanada wyprodukowała prawie 30 milionów ton pszenicy (3 razy tyle co Polska) co plasowało ją w ścisłej światowej czołówce. Kanada ma też duża produkcję rzepaku czy owsa. Ponad połowa powierzchni Kanady to nieużytki, które nie nadają się do żadnego zagospodarowania z powodu trudnego klimatu i trwale przemarzniętego gruntu.
Duża powierzchnia lasów sprzyja rozwojowi w Kanadzie przemysłu drzewnego, a nadmorskie położenie – rybołówstwu. Kanada jest też zasobna w surowce – ropę naftową (7-my największy światowy producent) i gaz ziemny (5-ty największy światowy producent), a także złoto czy diamenty oraz niektóre metale, zwłaszcza nikiel. Jednak kluczowym sektorem gospodarczym Kanady, podobnie jak pozostałych krajów wysokorozwiniętych są usługi. Szczególnie ważną rolę odgrywa największe miasto Kanady – Toronto (cała aglomeracja leżąca tuż przy granicy z USA liczy 6 milionów mieszkańców). W mieście znajduje się specjalna dzielnica – Financial District – centrum finansowe miasta z największymi drapaczami chmur.
Toronto – największe i najważniejsze gospodarczo miasto Kanady
Brak komentarzy