Aruba to wyspa wulkaniczna i państwo położone w archipelagu Małych Antyli, terytorium zależne Holandii. Ma powierzchnię 179 km2 i jest zamieszkiwana przez niecałe 110 000 mieszkańców. Głównym działem gospodarki jest turystyka, która wytwarza niemal 75% dochodu narodowego tego małego kraju.

Aruba – turystyczny raj na Małych Antylach

Ten artykuł nie jest kompletny. Chcesz go rozbudować? Kliknij tutaj.


 1. Podstawowe informacje

Położenie Aruby na mapie świata i Karaibów:

Źródło: TUBS; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8d/Aruba_in_its_region.svg/351px-Aruba_in_its_region.svg.png

Wyspa została w XVII wieku przejęta przez Holendrów od Hiszpanów. Po II Wojnie Światowej rozpoczęły się dążenia państwa do uzyskania niepodległości. Obecnie Aruba jest terytorium zależnym Holandii o szerokiej autonomii.

Flaga Aruby:

Źródło: Флаг Арубы; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f6/Flag_of_Aruba.svg/800px-Flag_of_Aruba.svg.png

Mieszkańcy wyspy żyją dostatnio, a Aruba jest najbogatszym państwem na Karaibach (PKB per capita to niemal 30 000$, a HDI wynosi ponad 0,9). Głównym działem gospodarki jest turystyka, ale po za tym rozwinęło się kilka innych sektorów. Rolnictwo prawie nie występuje ze względu na trudne warunki glebowe i klimatyczne, główną uprawą jest Aloes. W przemyśle dominuje wydobywanie i przetwarzanie ropy naftowej – jest to druga najważniejsza działalność poza turystyką. Istotną rolę odgrywa także produkcja alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Aruba z zaznaczoną stolicą Oranjestad i głównymi miastami:

Źródło: CIA World Factbook; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Aruba_map.png

2. Turystyka na Arubie

Wyspa słynie z doskonałych warunków dla rozwoju turystyki co zawdzięcza przede wszystkim korzystnemu klimatowi podrównikowemu suchemu. Powoduje to stabilną temperaturę przez cały rok – między 27°C a 29°C. Opady są stosunkowo niskie jak na tą strefę klimatyczną i wynoszą około 470 mm rocznie, przy czym 2/3 opadów występuje w miesiącach jesienno-zimowych. Wszystko to skutkuje doskonałą dla turystyki, słoneczną i ciepłą pogodą niemal przez cały rok, a szczególnie w miesiącach typowo wypoczynkowych.

Wyspa ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną z międzynarodowym portem lotniczym w stolicy oraz 2 porty morskie. Występuje dobrze zorganizowany transport autobusowy działający niemal bez przerwy (przez cały rok, nawet w nocy). Rozwinięta jest sieć hoteli. Do zwiedzania wyspy turyści często wykorzystują quady, jeepy czy mini-busy z lokalnych wypożyczalni. Większość turystów odwiedzających wyspę pochodzi z USA oraz Holandii.

Znaną atrakcją jest położona w centrum Oranjestad Royal Plaza – centrum handlowe o charakterze reprezentacyjnym. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność.

Royal Plaza w Oranjestad:

Źródło: JERRYE & ROY KLOTZ MD; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/ROYAL_PLAZA_IN_ORANJESTAD%2C_ARUBA.JPG/800px-ROYAL_PLAZA_IN_ORANJESTAD%2C_ARUBA.JPG

Innym ciekawym obiektem w stolicy jest Fort Zoutman i wieża Króla Willema III. Jest to najstarszy budynek pozostały po Holendrach. Wybudowany w 1798 r. dla ochrony przed wrogami, głownie piratami. Wybudowana wieża zawierała pierwszy publiczny zegar i latarnię na wyspie. Budowla pełniła rożne funkcje takie jak np. więzienie. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się muzeum.

Fort Zoutman i wieża Króla Willema III:

Źródło: Natalie Liao Jen; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/50/Willem_III_Toren_Fort_Zoutman_%282%29.JPG/800px-Willem_III_Toren_Fort_Zoutman_%282%29.JPG

Na dnie wód otaczających wyspę można znaleźć największy wrak statku zatopionego w czasie II Wojny Światowej w tym regionie. Jest to pozostałość po SS Antilla – statek transportowy III Rzeszy. Wrak jest wielką atrakcją dla płetwonurków.

Wrak SS Antilla:

Źródło: DF7ZS; https://pixabay.com/pl/nurkowanie-podwodne-zatonięcie-26013/

Główną atrakcją wyspy są oczywiście jej piaczyste plaże. Jest kilka znanych plaż w stolicy – Oranjestad, wartych omówienia:

Plaża Druif Beach to długi wąski odcinek w kształcie kości słoniowej. Chociaż plaża ta jest bardzo blisko centrum, to zachowała swoją naturę i jest oazą spokoju.

Durif Beach:

Źródło: Arnie Sacknooson; https://www.flickr.com/photos/140077762@N04/32272657396

Plaża Surfside Beach znajduje się 5 minut od centrum miasta, ulokowana na zachodnim wybrzeżu, jest świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Woda jest spokojna i płytka. Plaża jest otoczona hotelami i sklepami, tak by goście mieli wszystko, czego potrzebują w zasięgu ręki.

Sufside Beach:

Źródło: http://www.aruba-travelguide.com/beaches/west-north/Surfside-Beach.html

Eagle Beach to jedna z najładniejszych plaż na wyspie, jest tam najszersza plaża i miękkie, białe piaski. Miejsce jest dobrze przystosowane dla turystów, gdyż występuje zacieniony parking oraz domki tuż nad brzegiem morza i możliwość wypożyczenia sprzętów do uprawiania różnych sportów wodnych.

Eagle Beach:

Źródło: Göran Ingman; https://www.flickr.com/photos/bortabra/3976848737

Na wyspie znajduje się Park Narodowy Arikok, który zajmuje aż 18% całej powierzchni wyspy. Znajduje się tam bardzo dużo szlaków i niesamowitej fauny i flory. Najciekawsze rzeczy, które można tam spotkać to między innymi gigantyczne jaszczurki, czy krajobrazy pustynne. Park ma bardzo zróżnicowaną budowę geologiczną – występują formacje wapienne, skały wulkaniczne i skamieniałości koralowców. W parku można także znaleźć jaskinie, gdzie zachowały się rysunki wykonane przez pierwotne plemiona zamieszkujące wyspę.

Jaskinie w Parku Arikok:

Źródło: Ian Mackenzie; https://www.flickr.com/photos/67038581@N00/2751659333

Nadmorska część Parku:

Źródło: Bjørn Christian Tørrissen; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/44/Aruba-Natural-Pool-2013.JPG

Krajobraz Parku: 

Źródło: Vlad Podvorny; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Arikok_National_Park%2C_Aruba_-_panoramio_%282%29.jpg/800px-Arikok_National_Park%2C_Aruba_-_panoramio_%282%29.jpg


Autor: Maria Orłowska, Marta Woźniak

Sprawdzono pod względem merytorycznym: mgr Bartłomiej Kulas