Bled to niewielkie miasto w Słowenii, liczące około 5000 mieszkańców, położone nad jeziorem o tej samej nazwie. Ze względu na niezwykłe warunki geograficzne oraz zabytki kultury słoweńskiej, miejsce to jest jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii.

Bled – największa atrakcja turystyczna Słowenii

Ten artykuł nie jest kompletny. Chcesz go rozbudować? Kliknij tutaj.


Położenie miasta i jezioro Bled na mapie Słowenii:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: Andrei nacu; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/70/General_map_of_slovenia.svg/1280px-General_map_of_slovenia.svg.png

Miasto Bled leżące w północno-zachodniej Słowenii jest bardzo popularnym celem turystycznym zarówno dla mieszkańców Słowenii jak i zza granicy, choć jest miastem bardzo małym. Znajdują się w nim jednak liczne atrakcje oraz pobliskie jezioro Bled, których walory wyjątkowo mocno przyciągają turystów.

Panorama miasta Bled – widok z zamku:

Źródło: Mihael Grmek; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/96/Bled1a.jpg/800px-Bled1a.jpg

Miasto ma wspaniałe alpejskie krajobrazy, ale najważniejszą atrakcją turystyczną miasta jest jezioro Bled. Jest zbiornikiem polodowcowym o powierzchni niecałego 1,5 km², długości 2120 m, szerokości do 1380 m i głębokości maksymalnej 30 m. Do jeziora nie wpadają żadne większe naziemne cieki wodne, a wodą zasilają je głównie źródła podziemne. Aktywne źródła termalne – gejzery, w jego północno-wschodniej części powodują, że woda w jeziorze ma temperaturę sięgającą  do +26 °C., dzięki czemu ma ono najdłuższy sezon kąpielowy wśród alpejskich jezior.

Jezioro Bled:

Źródło: Tpsdave; https://pixabay.com/pl/bled-słowenia-upadek-jesień-1797835/

Na środku jeziora znajduje się niewielka wyspa Blejski Otok, która jest jedyną naturalną w całej Słowenii. Na wyspie wybudowano barokowy kościółek pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z końca XVII wieku. Znajduje się w nim dzwon z 1543 roku, powszechnie nazywany dzwonem życzeń – może w niego uderzyć każdy, a legenda głosi, że pomyślane wtedy życzenie wkrótce się spełni. Aby dostać się do kościoła trzeba pokonać 99 stopni schodów.

Kościół na wyspie Blejski Otok:

Źródło: Ramón; https://www.flickr.com/photos/sitomon/6805730189/

Na wyspę można się dostać tylko drogą wodną – wpław lub tradycyjną łódką zwaną „Pletna”. Po jeziorze Bled kursują obecnie 22 takie łódki, które oczekują na turystów na pięciu przystaniach usytuowanych z każdej strony zbiornika. Warto dodać, że stały się one jednym z symboli słoweńskiego Bledu.

Łódź „Pletna”:

Źródło: Ateles76; https://pixabay.com/pl/dostojny-wykrwawił-łodzie-drabiny-1060580/

Turystycznego charakteru dodaje również Zamek Bledzki, który wznosi się na 130 metrowej skale górując nad miastem i jeziorem. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku XI wieku. Wówczas na skale stała romańska wieża, która rozbudowywana była przez kolejne lata. Dziś w zamku mieści się muzeum.

Zamek w Bled:

Źródło: http://maxpixel.freegreatpicture.com/Castle-Medieval-Castle-Bled-Slovenia-Lake-1945860

Osoby chcące podziwiać panoramę jeziora i okolicznych wzniesień, mogą udać się na niedługi spacer   i odwiedzić malowniczą stację kolejową o nazwie Bled Jezero, wyniesioną ponad teren jeziora. Oprócz cudownych widoków, można tam również zobaczyć odnowiony budynek wciąż czynnego dworca kolejowego.

Stacja kolejowa Bled Jezero:

Źródło; Ajznponar; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cd/Bled_Jezero-train_station.jpg/800px-Bled_Jezero-train_station.jpg

Miasto poza licznymi zabytkami i jeziorem, znane jest także z ciasta – Bledzkiej Kremówki zwanej Kremne rezine sprzedawanej w Hotelu Park. Ciastko składa się z: ciasta francuskiego, waniliowego kremu, bitej śmietany i drugiej warstwy ciasta oraz cukru pudru. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 60 lat w Bledzie sprzedano ponad 12 milionów kremówek.

Kremne rezine – Bledzka kremówka:

Źródło: Erik; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/68/Bled_%289783671736%29.jpg/800px-Bled_%289783671736%29.jpg.


Autor: Iga Lech

Sprawdzono pod względem merytorycznym: mgr Bartłomiej Kulas