Jest to rzeka przepływająca przez Kolumbię, znajduje się w Parku Narodowym Serrania de La Macarena. Niektórzy mówią, ze jest to najładniejsza rzeka na Ziemi. Zachwyca rzeźbą terenu i nieziemskimi barwami. Ma  100 km długości i 20 m szerokości.

Caño Cristales – rzeka pięciu kolorów

Ten artykuł nie jest kompletny. Chcesz go rozbudować? Kliknij tutaj.


Źródło: Meterocolombia; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4e/Ca%C3%B1o_Cristales%2C_Meta_3.jpg/800px-Ca%C3%B1o_Cristales%2C_Meta_3.jpg

Lokalizacja Parku Narodowego Serrania de La Macarena (Sierra de la Macarena – nr 8 oznaczony kolorem czerwonym), przez który przepływa Caño Cristales, na mapie parków naturalnych Kolumbii:

Źródło: Shadowfix; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Mapa_de_Colombia_%28parques_naturales%29.svg

Swoje piękne kolory zawdzięcza między innymi glonom Macarenia Clavigera, które w niej zakwitają, miedzy porą deszczową a suchą – jest to okres od końca lipca do listopada. Tylko w tym czasie można je zobaczyć, ponieważ w porze suchej poziom wody w rzece jest niski, wiec glony umierają. Natomiast podczas pory deszczowej poziom wody się podnosi, przez co mają one utrudniony dostęp do słońca i rozwoju. Dlatego najlepszy efekt obserwujemy właśnie w okresie schyłku lata i początku jesieni, gdy poziom wody i dostęp do słońca jest optymalny.

Źródło: Mario Carvajal; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/db/CA%C3%91O_CRISTALES%2C_EL_R%C3%8DO_DE_COLORES.jpg/800px-CA%C3%91O_CRISTALES%2C_EL_R%C3%8DO_DE_COLORES.jpg

Wśród kolorów rzeki, najbardziej wyróżnia się czerwony, ale widać tez odcienie żółci, zieleni, fioletu i błękitu. Ze względu na swe niezwykłe walory estetyczne, uważana jest za najpiękniejszą rzekę na świecie.

Źródło: Mario Carvajal; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/31/CA%C3%91O_CRISTALES_%E2%80%93_LOS_OCHOS_01.jpg/800px-CA%C3%91O_CRISTALES_%E2%80%93_LOS_OCHOS_01.jpg

Zobaczyć Caño Cristales nie jest łatwo. W okolicy rzeki nie znajdziemy żadnego hotelu. Do rzeki nie prowadzą drogi więc, nie dojedziemy tam samochodem. Najpierw trzeba samolotem dostać się do pobliskiego La Macarena. Dalej możemy podróżować konno, pontonem lub na piechotę.

Źródło: Mario Carvajal; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/CA%C3%91O_CRISTALES%2C_NADAR_ES_POSIBLE_PERO%E2%80%A6.jpg/800px-CA%C3%91O_CRISTALES%2C_NADAR_ES_POSIBLE_PERO%E2%80%A6.jpg

Rzeka podlega ochronie. By nie zaburzyć warunków rzeki, nie można też w jej pobliżu używać sprayów przeciwko owadom i filtrów UV. 


Autor: Maja Wocial

Sprawdzono pod względem merytorycznym: mgr Bartłomiej Kulas