Uczniowie Dyrektora Generalnego portalu geografia24.pl Pana dr Bartłomieja Kulasa z V LO w Gdańsku znakomicie spisali się w etapie okręgowym XLIX Olimpiady Geograficznej, a dwóch z nich uzyskało awans do finału, który odbędzie się pod koniec kwietnia 2023 r. w Katowicach.


XLIX Olimpiada Geograficzna – Etap Okręgowy

Oficjalne logo Olimpiady Geograficznej

Źródło: http://www.olimpiadageograficzna.edu.pl

4 i 5 lutego 2023 r. odbył się etap okręgowy XLIX Olimpiady Geograficznej. W zawodach w okręgu Pomorskim brało udział 70 uczestników, w tym 5 z V LO w Gdańsku, gdzie na co dzień pracuje twórca geografii24.pl – Pan dr Bartłomiej Kulas.

Olimpijczycy z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku w trakcie przygotowań do rozpoczęcia części ustnej etapu okręgowego XLIX Olimpiady Geograficznej – od lewej Filip Pęczek, Krzysztof Jazgarski (siedzi), Zuzanna Jasionek, Zofia Panek, Paweł Karaszewski

Źródło: Zbiory własne.

Kandydaci olimpijscy wspierani przez portal Geografia24.pl zajęli wysokie lokaty w okręgu. Do części ustnej awansowało troje z nich. Ostatecznie na ex aequo 9 miejscu w okręgu uplasowali się: Paweł Karaszewski oraz Krzysztof Jazgarski. Na 15 miejscu znalazła się Zuzanna Jasionek, na 25 Filip Pęczek a na 28 Zofia Panek.

Olimpijczycy z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku na koniec zmagań części pisemnej: od lewej: Paweł Karaszewski, Zofia Panek, Zuzanna Jasionek, Filip Pęczek, Krzysztof Jazgarski

Źródło: Zbiory własne.

W połowie marca Komitet Główny przedstawił listę zakwalifikowanych do finału, na której znaleźli się: Paweł Karaszewski oraz Krzysztof Jazgarski. Obaj uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku udadzą się teraz wspólnie z opiekunem – Panem dr Bartłomiejem Kulasem na finał Olimpiady Geograficznej do Katowic. Zawody będą rozgrywane w dniach 20-23 kwietnia. W finale znaleźli się też dawni uczniowie Pana dr Bartłomieja Kulasa – Krzysztof Grabias oraz Jan Mikliński.

Pełna lista zakwalifikowanych do finału dostępna jest tutaj: http://www.olimpiadageograficzna.edu.pl/2023/03/11/wyniki-weryfikacji-prac-zawodow-ii-etapu-4-2/

Zakwalifikowani do finału: Paweł Karaszewski i Krzysztof Jazgarski oraz Pan dr Bartłomiej Kulas – opiekun olimpijczyków

Źródło: Zbiory własne.

Na koniec o kilka słów komentarza poprosiliśmy Pana dr Bartłomieja Kulasa – Dyrektora Generalnego Geografia24.pl

Pięcioro uczniów z V LO w Gdańsku wzięło udział w zawodach okręgowych Olimpiady Geograficznej. Czy jest Pan zadowolony z ich postawy?

Nasi uczniowie ciężko pracowali i porządnie przygotowali się do zawodów okręgowych, czego odzwierciedleniem są uzyskane wyniki. Cała nasza piątka zajęła wysokie lokaty, biorąc pod uwagę rywalizację w gronie 70 bardzo zdolnych młodych geografów z Pomorza. Paweł Karaszewski był na 5 lokacie po wynikach z testu. Zważywszy, że do tych zawodów przygotowywaliśmy się tylko kilka miesięcy, uważam że w krótkim czasie moi uczniowie zrobili olbrzymie postępy i zaowocowało to sukcesem w etapie okręgowym. Najbardziej jestem zadowolony z tego, że Ci młodzi ludzie zapalili się do nauki geografii i czynią fenomenalne postępy w nauce.

Dwóch Pana uczniów znalazło się w finale Olimpiady Geograficznej. Czy to dużo?

W V LO w Gdańsku pracuję dopiero od września 2022 r. a już na początku lutego dwóch moi uczniów awansuje do etapu finałowego olimpiady centralnej, znajdując się wśród 121 najlepszych młodych geografów w Polsce. Wcześniej w zasadzie „wygraliśmy” wśród prac badawczych w I etapie i bardzo dobrze zaprezentowaliśmy się w etapie okręgowym. Myślę, że olbrzymie osiągnięcie w bardzo krótkim czasie. Tak jak mówiłem po etapie szkolnym – naszym głównym celem jest Olimpiada w przyszłym roku, niemniej sukces już teraz bardzo cieszy. Tak naprawdę jednak nie dwóch, lecz czterech moich uczniów zakwalifikowało się do finału – w tym gronie są także tegoroczni maturzyści Krzysztof Grabias i Jan Mikliński z GLA, z którymi ciężko pracowałem przez 3 poprzednie lata i traktuję ich nadal jako „swoich” wychowanków. Krzysztof jest zresztą „moim” ubiegłorocznym finalistą tej Olimpiady.

Jak ocenia Pan przebieg zawodów okręgowych?

Jak co roku interesujące okazały się zadania testowe, które w dużej mierze zadecydowały o ostatecznych wynikach. Było sporo niespodzianek. Z kolei część ustna, która wróciła po kilku latach przerwy budziła wśród publiczności pewne poruszenie. Polemizowałbym z oceną wypowiedzi ustnych niektórych zawodników, niemniej jednak ocena ta ma charakter subiektywny. Zresztą za sprawą tego elementu odżyły dyskusje na forach internetowych nauczycieli geografii dotyczące zmiany formuły zawodów, ponieważ podobne emocje przeżywali wszyscy uczniowie i nauczyciele w kraju. Nasi reprezentanci byli dobrze przygotowani i uzyskali wysokie noty, choć w mojej ocenie zasłużyli nawet na jeszcze wyższe.


Czego możemy spodziewać się na finale?

Tak naprawdę wszystkiego. Z Pomorza rusza mocna ekipa zawodników. To moi uczniowie, ale też kandydaci z GLA i bardzo mocna drużyna z III LO w Gdyni. Wszyscy mają silną motywację do działania. Moi uczniowie – Krzysztof i Paweł już teraz ciężko pracują, by w finale zaprezentować się z jak najlepszej strony. Wierzę, że zarówno Paweł jak i Krzysztof zostaną co najmniej finalistami. To bardzo zdolni i bardzo pracowici młodzi ludzie. Przy odrobinie szczęścia mogą sprawić niespodziankę i powalczyć o coś więcej niż tylko tytuł finalisty.

Wszystkim zakwalifikowanym do finału XLIX Olimpiady Geograficznej życzymy powodzenia w ostatnim etapie zmagań!