Uczniowie Dyrektora Generalnego portalu geografia24.pl Pana dr Bartłomieja Kulasa z V LO w Gdańsku uzyskali tytuły finalistów w XLIX Olimpiady Geograficznej, a dwóch kolejnych byłych uczniów odpowiednio tytuły finalisty i laureata!


XLIX Olimpiada Geograficzna – Finał

Oficjalne logo Olimpiady Geograficznej

Źródło: http://www.olimpiadageograficzna.edu.pl

W dniach 20-23 kwietnia 2023 r. odbył się finał XLIX Olimpiady Geograficznej. W zawodach wzięło udział 121 osób zakwalifikowanych na podstawie wyników uzyskanych w okręgach, w tym 2 z V LO w Gdańsku, gdzie na co dzień pracuje twórca geografii24.pl – Pan dr Bartłomiej Kulas. Kolejnych 2 kandydatów olimpijskich a zarazem byłych uczniów Dyrektora Generalnego reprezentowało Gdańskie Liceum Autonomiczne – poprzednie miejsce zatrudnienia założyciela naszego portalu.

Uczestnicy etapu centralnego (od lewej: Krzysztof Jazgarski – finalista; Paweł Karaszewski – finalista; Pan dr Bartłomiej Kulas – opiekun; Krzysztof Grabias – laureat, Jan Mikliński – finalista)

 

Źródło: Zbiory własne.

Wszyscy uczestnicy etapu finałowego uzyskali tytuły finalistów XLIX Olimpiady Geograficznej, a 24 najlepszych w etapie pisemnym zakwalifikowało się do części ustnej realizowanej w ostatnim dniu zmagań. Finalistami zostali: Paweł Karaszewski i Krzysztof Jazgarski z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz Jan Mikliński z Gdańskiego Liceum Autonomicznego. Krzysztof Grabias awansował z 20 lokaty do części ustnej zawodów jako jedyny z okręgu Gdańsk.

Olimpijczycy z V Liceum Ogólnokształcącego: Paweł Karaszewski i Krzysztof Jazgarski oraz opiekun – Pan dr Bartłomiej Kulas – wspierani przez portal geografia24.pl

Źródło: Zbiory własne.

Krzysztof Grabias, który w ubiegłym roku jako uczeń Pana dr Bartłomieja Kulasa uzyskał tytuł finalisty, obecnie maturzysta – zdołał uzyskać akceptację Komisji i sięgnął po tytuł laureata XLIX Olimpiady Geograficznej. Krzysztof jest stałym współpracownikiem naszego portalu, zajmując się m.in. obróbką i projektowaniem licznych grafik i ilustracji tematycznych.

Zwycięzcą XLIX Olimpiady Geograficznej został Jan Kwiatkowski z XIV LO w Warszawie, który wyprzedził Jakuba Pańczaka z III LO w Rzeszowie i Jacka Jędraszko z II LO w Warszawie. Pełna lista laureatów i finalistów dostępna jest tutaj:

http://www.olimpiadageograficzna.edu.pl/og-2022-2023/

Laureat XLIX Olimpiady Geograficznej i główny grafik geografia24.pl – Krzysztof Grabias wraz z Panem dr Bartłomiejem Kulasem

Źródło: Zbiory własne.

Gratulujemy wszystkim laureatom i finalistom! 12 najlepszych tegorocznych laureatów weźmie teraz udział w obozie kwalifikującym do Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej. Trzymamy kciuki za Poskich reprezentantów w Badung w Indonezji.

Tymczasem kolejna – Jubileuszowa, pięćdziesiąta Olimpiada Geograficzna odbędzie się za rok w Łodzi. Pan dr Bartłomiej Kulas i tegoroczni finaliści Paweł Karaszewski oraz Krzysztof Jazgarski już zapowiadają swój udział i walkę o kolejne laury.

Na koniec o kilka słów komentarza poprosiliśmy Pana dr Bartłomieja Kulasa – Dyrektora Generalnego Geografia24.pl

Panie Dyrektorze, jeszcze we wrześniu był Pan w V LO w Gdańsku nowym nauczycielem, a po zaledwie kilku miesiącach dwóch Pana uczniów trafia do finału olimpiady centralnej i zostaje finalistami. Jak Pan to skomentuje?

W V LO w Gdańsku uczą się jedni z najzdolniejszych młodych ludzi na Pomorzu, a nawet w Polsce. Praca z osobami takimi jak Paweł i Krzysztof musi owocować olimpijskimi sukcesami. Pamiętajmy także o pozostałej trójce z tej szkoły, która walczyła okręgu – Zuzannie, Filipowi i Zofii, którzy także bardzo się starali i niewiele im zabrakło, by dołączyć do finałowej ekipy. To co wydarzyło się w tym roku jest oczywiście sukcesem, większym niż zakładałem. Moim celem na ten rok pracy był dobry występ w okręgu, tymczasem udało się zdobyć 2 tytuły finalistów, wygrać etap szkolny i w międzyczasie świetnie spisać się w okręgu. Po drodze nasza ekipa finalistów wzmocniona jeszcze przez Zuzannę Jasionek zdobyła 2 miejsce w Wielkim Teście Wiedzy Geograficznej w Toruniu, z olbrzymią przewagą nad pozostałymi zespołami, tylko o 1 punkt ustępując zwycięzcom. 

Paweł Karaszewski, Krzysztof Jazgarski i Zuzanna Jasionek podczas Wielkiego Testu Wiedzy Geograficznej w Toruniu wraz z opiekunem Panem dr Bartłomiejem Kulasem oraz Panem prof. dr hab. Wojciechem Wysotą z UMK w Toruniu

Źródło: Wielki Test Wiedzy Geograficznej, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu – https://www.facebook.com/wnozigpumk/

Sporo sukcesów jak na okres od września 2022 do kwietnia 2023. A do tego dochodzi tytuł laureata Krzysztofa Grabiasa i finalisty Jana Miklińskiego.

Okres czasu był krótki, ale praca bardzo intensywna. Wielki wysiłek wykonali przede wszystkim sami zainteresowani. Wielką radością były dla mnie tytuły finalistów moich nowych uczniów z V LO w Gdańsku. Największą chyba satysfakcję daje mi chyba jednak tytuł finalisty uzyskany przez Jana Miklińskiego. Byłem nie tylko jego nauczycielem ale też wychowawcą przez mijające trzy lata. To niezwykle uzdolniony człowiek, w dodatku o krystalicznej osobowości. Próbował już swoich sił w dwóch poprzednich olimpiadach, gdzie po prostu zabrakło minimalnie szczęścia. Tym bardziej ten sukces ma słodki smak. Oczywiście wielkie brawa należą się naszemu najlepszemu z Pomorza zawodnikowi – Krzysztofowi Grabiasowi. Tytuł laureata w pełni zasłużony. Krzysztof był mocny już w zeszłym roku, kiedy został finalistą w Gdyni. W tym roku jego występy były powtarzalne, stabilne i bardzo dobre. Najpierw świetny rezultat w teście, a potem maksymalna liczba punktów w części ustnej w etapie okręgowym. Potem dobry rezultat w teście na finale i kwalifikacja do etapu ustnego. W tej ostatniej części Krzysztof spisał się lepiej niż większość konkurentów, co tylko dowodzi, że to wyróżnienie nie podlega dyskusji. Cieszę się, że miałem przyjemność uczyć tego niezwykle mądrego młodego człowieka. Dodatkowo Krzysztof stale nas wspiera w rozwoju portalu, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Jakkolwiek zarówno Krzysztof jak i Jan nie byli już w tym roku moimi uczniami, ale wierzę, że wiedza i umiejętności które wspólnie wypracowywaliśmy przez poprzednie 3 lata miały znaczący udział w ich tegorocznym sukcesie.

Co teraz zrobią laureat i finaliści, których Pan kształcił?

Dla Krzysztofa Grabiasa i Jana Miklińskiego to była ostatnia Olimpiada, ponieważ są już w kasie maturalnej i za chwilę przystąpią do egzaminu dojrzałości. Krzysztof – laureat tegoroczny i finalista z roku ubiegłego oraz Jan – finalista, z matury z geografii mają już zapewnione 100% z uwagi na swój Olimpijski sukces. Obaj Panowie, bo to już dorośli mężczyźni – wybiorą się za chwilę na studia. Życzę im dobrych decyzji i powodzenia w dalszej nauce oraz w karierze zawodowej. Mam nadzieję, że współpracę ze mną będą wspominali ciepło. Z kolei co do uczniów V LO – liczę, że za chwilę zaczną już pracować nad kolejnym olimpijskim sukcesem. Nie wolno spoczywać na laurach Paweł jest obecnie w trzeciej kasie, ma więc jeszcze jedną szansę na kolejny tryumf. Dwie takie okazje ma z kolei Krzysztof Jazgarski, który uczy się dopiero w drugiej klasie. Obaj zapewnili mnie, że w przyszłym roku powalczą o jeszcze więcej – tytuły laureatów.


W przyszłym roku odbędzie się 50 (L) Olimpiada Geograficzna. Jakie ma Pan w związku z tym plany?

Tak jak podkreślałem już kilka miesięcy temu – dla mnie jako nauczyciela głównym celem jest Olimpiada w przyszłym roku. Jest to Olimpiada wyjątkowa bo Jubileuszowa. Teraz – po kilku miesiącach pracy w V LO, ale też w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym, powoli wykuwają się nowe geograficzne talenty – kolejni olimpijscy kandydaci. Oprócz Pawła i Krzysztofa, liczę także na moich tegorocznych uczniów z okręgu. Szczególne szanse ma Zuzanna Jasionek, która już teraz bardzo ciężko pracuje, a na okręgu udało jej się dobrze wypaść, także w części ustnej. Filip Pęczek i Zofia Panek to kolejni mocni zawodnicy. Mam jednak ambicje na jeszcze liczniejszą reprezentację. W obu szkołach w których pracuję, jest jeszcze wielu innych zdolnych uczniów, którzy również mogliby wziąć udział i podjąć rywalizację. Olimpiada w przyszłym roku będzie dla mnie dużym priorytetem i zamierzam przyprowadzić liczną i doskonale przygotowaną ekipę, która podejmie walkę o najwyższe sukcesy w L Olimpiadzie Geograficznej w Łodzi. Wszyscy oni mogą oczywiście liczyć na wsparcie portalu geografia24.pl.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom XLIX Olimpiady Geograficznej i zachęcamy do startu w przyszłorocznych zmaganiach!