Procesy krasowe to w istocie jeden z rodzajów wietrzenia chemicznego obejmujący przekształcanie skał wapiennych w różnorakie formy terenu. Kras jest wyróżniony przede wszystkim ze względu na mnogość i różnorodność tworzonych form.
Spis tematów (kliknij, aby przejść do wyboru tematów)
Procesy egzogeniczne
II Procesy krasowe
W wyniku wietrzenia chemicznego (uwęglanowienia) czyli oddziaływania wody z CO2 (kwas węglowy H2CO3), dochodzi do rozpuszczania skał wapiennych. Proces rozpuszczania skał pod wpływem tego kwasu nazywamy krasowieniem. Oprócz skał węglanowych (wapienie, dolomity), procesowi poddają się także skały siarczanowe (gips) i chlorkowe (np. sól kamienna).
Pojęcie krasu pochodzi od chorwackiego słowa „krš”, które po polsku znaczy: kamień lub skała, a sama nazwa nawiązuje do płaskowyżu Kras na granicy Słowenii i Włoch, gdzie występują liczne formy krasowe.
1. Intensywność procesów krasowych
Czynnikami wpływającymi na tempo procesów krasowych są:
- Dostęp do wody – przede wszystkim występowanie opadów deszczu, ale też wód powierzchniowych (zwłaszcza rzek) i wód podziemnych. Im więcej wody tym intensywniejsze krasowienie.
- Ilość dwutlenku węgla rozpuszczonego w wodzie. Im więcej CO2 tym wyższe stężenie kwasu H2CO3 czyli intensywniejsze krasowienie.
- Temperatura wody. Woda chłodna (około 0°C) sprzyja intensywnemu krasowieniu (większe możliwe stężenie CO2), z kolei woda ciepłą spowalnia proces.
- Pokrycie terenu. Obecność roślinności sprzyja zwiększeniu ilości CO2 dostającej się do wsiąkającej wody co wzmaga krasowienie.
- Typ i struktura skały. Niektóre skały w określonych sytuacjach są bardziej podatne na krasowienie niż inne.
- Ukształtowanie terenu. Im bardziej płaski teren tym intensywniejsze krasowienie.
Uformowane w wyniku procesów krasowych formy terenu dzielimy na powierzchniowe oraz podziemne.
2. Formy rzeźby krasowej
Formy krasu powierzchniowego i podziemnego
Źródło: Własna edycja na podstawie: https://en.wikipedia.org/wiki/Karst#/media/File:KarstterrainUSGS.jpg
Wśród form krasu powierzchniowego wyróżniamy:
- Lejek krasowy – niewielkie zagłębienie o kolistym kształcie, powstałe na skutek rozpuszczania krasu na powierzchni terenu lub zapadnięcia podziemnych pustek krasowych.
Lejek krasowy
Źródło: https://kierunekfloryda.com/wp-content/uploads/2018/04/ZdjecieLejaKrasowego.jpg
- Uwał – większe zagłębienie terenu powstałe na skutek połączenia się kilku lejków.
Uwał
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/Uvala-Lomska-Duliba_NVelebit_Dinarides_Croatia.jpg
- Polje – obejmujące największy obszar płaskodenne zagłębienie rozpuszczonych skał wapiennych na powierzchni Ziemi, najczęściej mające charakter kotliny o stromych zboczach.
Polje
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/Livanjsko_polje%2C_nejvetsi_utvar_tohoto_druhu_na_svete_%2870×40.jpg
- Żłobki i żebra krasowe – występujące naprzemiennie bruzdy skał wapiennych (żłobki) oraz rozdzielające je grzbiety (żebra). Wyrzeźbione przez wody płynące.
Żłobki i żebra krasowe
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/Lapiaz-Limestone_Pavement.jpg
- Ponor – zagłębienie w skałach wapiennych, którym woda powierzchniowa wpływa do jaskini – pod powierzchnię ziemi. Wyrzeźbione przez spływającą w dół wodę.
Ponor
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Skocjanske_jame_river_Reka_entrance.JPG
- Zapadlisko krasowe – zawalony strop jaskini krasowej mający bezpośredni kontakt z powierzchnią Ziemi.
Zapadlisko krasowe
Źródło: https://www.meteoprog.pl/pictures/news_v_2/59876f1bcc9001dc1d678566454f3b22.jpg
- Wywierzysko – miejsce wypływu wód podziemnych z jaskini – źródło krasowe o dużej wydajności.
Wywierzysko
Źródło: https://lh3.googleusercontent.com/proxy/sSR6AHWG6mo_twt9u49hC1EhiCQiQBtfB5_IHfxFPlhc8coA-t1uKxuFEI3r8X_G5JH7OPJCyzuyFV16pkFBQPfw-hFR88sUhx1g6h1tfRv41xgfYRqrE0EM
- Ostaniec krasowy – wzniesienie skał wapiennych o zwykle stromych lub zaokrąglonych (mogot) zboczach. Powstają albo jako skutek zniszczenia skał otaczających o mniejszej wytrzymałości, albo jako efekt obniżenia lub zapadnięcia otaczającego terenu.
Ostańce krasowe
Źródło: https://www.hotel-kmicic.pl/images/zdjecia/ostaniec-ogrodzieniec.jpg
- Kras wieżowy – nietypowa forma podobna do ostańca krasowego, ale zwykle o znacznie większych wymiarach i bardziej pionowym charakterze, jest jednym z przykładów rzeźby krasowej występującej w klimacie międzyzwrotnikowym. Może występować także jako element linii brzegowej.
Źródło: https://www.researchgate.net/publication/266150948/figure/fig13/AS:561231741112321@1510819482060/Tower-karst-with-a-well-developed-network-of-surface-flow-on-the-flat-base-of-the-towers.png
Wśród form krasu podziemnego wyróżniamy:
- Jaskinię – naturalna pusta przestrzeń (np. w skałach wapiennych) o dużych rozmiarach.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Źródło: https://odkrycpiekno.pl/wp-content/uploads/2018/01/untitled-1200×800.jpg
- Korytarz krasowy – poziome połączenie między fragmentami jaskini.
Korytarz krasowy
Źródło: https://lh3.googleusercontent.com/proxy/IXkByAyXqNJ6aEo_URxQeLdEtI1NEvm6J8FtFSp_agh78uLaOo4fDY8Hjf2mi279dyOhQQbA-95QWyVFu9By3Rud1i9h34TsOIZNEph1mXE
- Komin krasowy (studnia krasowa) – pionowe połączenie między fragmentami jaskini.
Komin krasowy (studnia krasowa)
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1b/Komin_w_Studnisku_Rz%C4%99dkowickim_DK41_%286%29.jpg/1200px-Komin_w_Studnisku_Rz%C4%99dkowickim_DK41_%286%29.jpg
- Komora jaskini – fragment jaskini dużych rozmiarów.
Komora jaskini
Źródło: https://ciekawe.org/wp-content/uploads/2016/05/johnspies1IMG_79671.jpg
- Draperia (naciekowa) – zbiór dużej ilości nacieków jaskiniowych zwisających ze stropu jaskini.
Draperia (naciekowa)
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/CuevasdeTalgua.jpg/1280px-CuevasdeTalgua.jpg
- Misa martwicowa – wypełnione wodą z dużą zawartością węglanu wapnia zagłębienie na dnie jaskini krasowej, w której mogą powstawać perły jaskiniowe.
Misa martwicowa
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/2015_Jaskinia_Nied%C5%BAwiedzia_w_Kletnie%2C_szata_naciekowa_08.jpg/1280px-2015_Jaskinia_Nied%C5%BAwiedzia_w_Kletnie%2C_szata_naciekowa_08.jpg
- Stalagmit – naciek jaskiniowy narastający od dna jaskini z kapiącej ze stropu wody z węglanem wapnia.
Stalagmity
Źródło: https://staticserver2.com/edu/static/ru/800/stalagmit.jpg
- Stalaktyt – naciek jaskiniowy narastający od stropu jaskini ze ściekającej wody z węglanem wapnia, przypomina zwisający sopel.
- Makarony – forma nacieku jaskiniowego podobna do stalaktytu ale pusta w środku.
Stalaktyty
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/77/Herault_stalactique1.JPG/1200px-Herault_stalactique1.JPG
- Stalagnat – naciek jaskiniowy w formie kolumny, połączenie narastających: stalagmitu ze stalaktytem.
Stalagnaty
Na rysunkach rzeźby krasowej, we wszystkich podręcznikach niewłaściwie przedstawiane jest polje.
Z definicji jest to formacja o dużym rozmiarze. (Wikipedia – Polja zajmują powierzchnię od 2 do 250 km2, a ich głębokość wynosi średnio od 100 do 800 m. ) Tymczasem na tych rysunkach polja są zaledwie ciut większe od lejków krasowych. Ten błąd widać również na Twoim rysunku, podczas gdy fotografia przedstawia właściwą formę.
Od lat poszukuję animacji, która przedstawiła by rozwój rzeźby krasowej. Niestety nie udaje mi się.
Wielkie dzięki za wysokiej jakości opracowania. Twoje materiały są świetne zwłaszcza na tle zalewu morza chłamu edukacyjnego w necie,
Serdeczne pozdrowienia!
Dziękuję za komentarz. Pracuję z najwyższą starannością, czasem wiele godzin nad jednym opracowaniem. Korzystam z profesjonalnych źródeł i własnej wiedzy. Moi graficy intensywnie tworzą sensowne rzeczy, ale nie nadążamy. Zdaję sobie sprawę z pewnego uproszczenia polji, jak i również innych elementów. Nie zawsze jesteśmy w stanie przedstawić wszystkie elementy w 100% zgodnie ze stanem faktycznym. W nowej wersji grafiki postaram się zadbać o powiększenie tego fragmentu, ale będzie to trudne, być może po prostu trzeba przedstawić tylko jej część. Podobnie jest z uwałem.
Animacje różnych zjawisk są również w planach naszych działań, ale wymaga to bardzo wiele pracy. Animacja powstaje poprzez nałożenie na siebie kolejnych grafik – trzeba więc wykonać ich całkiem sporo :).
Dziękuję za wytłumaczenie!
Wywierzysko to nie jest na zdjęciu, a przepływ krasowy, woda nie wypływa tam pod ciśnieniem. Niestety w podręcznikach także jest to miejsce podawane jako wywierzysko, a to wypływ z Jaskini Wodnej pod Pisaną.
pozdrawiam
Dzień dobry
Niestety nie mamy dostępu do lepszej fotografii prawidłowo obrazującej źródło krasowe. Czy zechciałby nam Pan pomóc w tym zakresie? Zapraszamy do kontaktu.