Kenia to była brytyjska kolonia położona we wschodniej Afryce. Przez kraj przebiega równik. Powierzchnia Kenii wynosi 582 650 km2, a w kraju mieszka prawie 47 milionów mieszkańców. Stolicą kraju jest Nairobi, gdzie zamieszkuje niemal 3,5 mln mieszkańców.

Spis tematów (kliknij, aby przejść do wyboru tematów)


Afryka

V Rozwój turystyki w Kenii

1. Podstawowe informacje o Kenii

Kenia to dynamicznie rozwijający się państwo we wschodniej Afryce. Stolicą jest Nairobi. Kraj o powierzchni przeszło 582 tys. km2 zamieszkuje niemal 47 milionów mieszkańców, należących prawie wyłącznie do czarnej (negroidalnej) odmiany człowieka.

Położenie Kenii na mapie Afryki

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Location_Kenya_AU_Africa.svg/1024px-Location_Kenya_AU_Africa.svg.png

Flaga Kenii

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/49/Flag_of_Kenya.svg/900px-Flag_of_Kenya.svg.png

Herb Kenii

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/44/Alternate_Coat_of_arms_of_Kenya.svg/1004px-Alternate_Coat_of_arms_of_Kenya.svg.png

Kenia jest krajem atrakcyjnym turystycznie i coraz chętniej odwiedzanym przez turystów. Wpływa na to przede wszystkim duże zróżnicowanie geograficzne kraju.

2. Zróżnicowanie geograficzne Kenii

Ukształtowanie powierzchni Kenii bardzo się różni. Na południowym wschodzie dominują nadbrzeżne niziny, z kolei na południowym zachodzie występują góry, z najwyższym szczytem Kenia (nazwa góry wulkanicznej) – 5199 m n.p.m położonej w centrum Kenii. Większość obszaru Kenii stanowi płaskowyż, przez co mimo dużych wysokości bezwzględnych, teren sprzyja osadnictwu. Na zachodzie wysoko położone obszary rozcina fragment Wielkich Rowów Afrykańskich – Wielki Rów Wschodni. Skutkiem położenia w strefie rowów, jest obecność wielkich jezior – Wiktorii i Turkana. Głównymi rzekami Kenii są: Tana i Galana w południowo-wschodniej części kraju. Ze względu na dużą wysokość nad poziomem morza, mimo obecności w strefie klimatu równikowego, na szczytach najwyższych gór obserwuje się stałą obecność śniegu.

Mapa fizyczna Kenii

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/45/Kenya_Topography.png/800px-Kenya_Topography.png

Najwyższy szczyt – Góra Kenia (5199 m.n.p.m.) – drugi najwyższy szczyt Afryki.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Kenya#/media/File:Mount_Kenya.jpg

Klimat kraju także różni się, ze względu na liczne czynniki kształtujące, do których należą:

  • Położenie na równiku
  • Położenie nad Oceanem Indyjskim
  • Duże zróżnicowanie wysokości nad poziomem morza

Choć na większości obszaru dominuje klimat równikowy, notowaną temperaturę powietrza różnicują wysokości nad poziomem morza. Na wybrzeżu średnia temperatura roczna potrafi sięgać niemal 30 stopni, podczas gdy w górzystym centrum i zachodzie jest prawie o 10 stopni niższa. Również rozkład opadów jest zróżnicowany. Najwięcej pada w górach na południowym zachodzie (nawet 1500 mm rocznie), podczas gdy opady na północnym wschodzie kraju są dziesięciokrotnie niższe (150 mm).

Skutkiem tak zróżnicowanego klimatu jest obecność bardzo zmiennej flory. Na terenie Kenii znajdują się zarówno obszary pustynne, jak i lasy równikowe oraz roślinność sawanny.

Mapa pokrycia terenu Kenii

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Geography_of_Kenya#/media/File:Kenya_sat.png

1. Północ i północny wschód Kenii:

Mandera

Źródło: https://en.climate-data.org

Wajir

Źródło: https://en.climate-data.org

Źródło: maps.google.com

2. Wybrzeże Oceanu Indyjskiego

Mombasa

Źródło: https://en.climate-data.org

Źródło: maps.google.com

3. Centralna Kenia

Nairobi

Źródło: https://en.climate-data.org

Źródło: maps.google.com

4. Nad jeziorem Wiktorii

Kisumu

Źródło: https://en.climate-data.org

Źródło: maps.google.com

3. Rozwój turystyki w Kenii

Co roku Kenię odwiedza około 1,5 mln turystów zagranicznych. Wśród odwiedzających dominują Brytyjczycy, Amerykanie, Niemcy i Chińczycy. Najchętniej odwiedzanym miejscem jest wybrzeże Oceanu Indyjskiego, którego długość wybrzeża około 1400 km i dogodny klimat zachęcają do odwiedzin. Około 10% Kenijczyków pracuje lub czerpie zyski z turystyki. W kraju występują 23 parki narodowe, a Kenia jest na pierwszym miejscu wśród krajów o najbardziej zróżnicowanej przyrodzie, zwłaszcza ptactwa. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 7 obiektów z Kenii. Na terenie kraju żyje ponad 100 gatunków endemicznych. Rozwojowi turystyki sprzyja dobrze rozwinięty transport lotniczy z bezpośrednimi połączeniami z Europą i Azją.

Źródło: https://www.africanmeccasafaris.com/wp-content/uploads/dianireefbeachresortspa2.jpg


Dużą popularnością cieszy się Safari, czyli zorganizowana podróż samochodem, w celu oglądania z bliska dzikiej przyrody i zwierząt. Ze względu na obecność sawanny, Kenia jest jednym ze światowych liderów Safari.

Źródło: https://content4travel.com/cms/img/u/kraj/1/kenia_22.jpg?version=30