Stonehenge to kamienna budowla pochodząca z epok neolitu i brązu. Mieści się ona 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire położonym w południowej Anglii. Od 1986 roku znajduje się ona na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stonehenge – niewyjaśniona tajemnica

Ten artykuł nie jest kompletny. Chcesz go rozbudować? Kliknij tutaj.


Położenie Stonehenge na mapie Wielkiej Brytanii z zaznaczonym obszarem prawdopodobnego pochodzenia części kamieni użytych do budowy konstrukcji:

Źródło: NordNordWest; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/United_Kingdom_location_map.svg/388px-United_Kingdom_location_map.svg.png

Ta megalityczna budowla (prehistoryczna kamienna konstrukcja o szczególnym znaczeniu) powstawała stopniowo przez około 1000 lat (od 3000 p.n.e do 2000 p.n.e.). Jej umiejscowienie, chodź z pozoru zupełnie losowe, nie jest bez znaczenia. Stonehenge zostało wzniesione w najstarszym, stale zamieszkałym od 8800 roku przed naszą erą rejonie Wysp Brytyjskich.

Stonehenge – widok konstrukcji od frontu:

Źródło: Thegarethwiscombe; https://www.flickr.com/photos/10173199@N03/1071477228

Naukowcy nieustannie próbują odkryć tajemnicę tego miejsca, lecz pomimo wszelkich starań nie są w stanie znaleźć dowodów na potwierdzenie żadnej z teorii dotyczących roli Stonehenge. Pod uwagę brane jest następujące zastosowanie konstrukcji:

  • świątynia
  • miejsce zgromadzeń ludowych dla kilku tysięcy osób
  • nekropolia
  • budowla wniesiona ku czci Księżyca i Słońca.

Elementy składowe budowli (wymienione od najbardziej wysuniętych na zewnątrz do tych, umieszczonych najbliżej środka):

  • 30 wielkich sarsenów (odmiana piaskowca)
  • pierścień błękitnych kamieni
  • podkowa złożona z trylitów (3 głazy – 2 pionowo i 1 poziomo na nich)
  • podkowa z blisko 30 błękitnymi kamieniami

Stonehenge – widok konstrukcji od tyłu:

Źródło: Sara Khan; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/da/Stonehenge_back_wide.jpg/800px-Stonehenge_back_wide.jpg

To, co czyni to miejsce jeszcze bardziej niezwykłym jest fakt, że choć część głazów pochodzi z odległego o 30 km kamieniołomu, to niektóre, ważące nawet od 4 do 8 ton pochodzą najprawdopodobniej z Craig Rhos-y-Felin w Walii, oddalonego od Wiltshire o prawie 300 km! Zagadka, w jaki sposób bez nowoczesnych środków transportu udało się przetransportować kilkutonowe bloki na tak znaczną odległość pozostaje nierozwikłana. Uważa się, że użyto do tego drewnianych bali.

Stonehenge o zachodzie słońca:

Źródło: Simon Wakefield; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/Stonehenge_%28sun%29.jpg/800px-Stonehenge_%28sun%29.jpg

Wydawać by się mogło, że obiekt cieszący się tak dużą popularnością wśród turystów jak również historyków, archeologów i wszelkiego rodzaju naukowców, zbadany na wszystkie sposoby nie jest już w stanie niczym nas zaskoczyć. Mimo to ogrodnik dbający o roślinność na terenie Stonehenge zauważył, że trawa w pewnych miejscach jest bardziej zniszczona i szybciej schnie. Po dokładniejszym zbadaniu terenu przez naukowców okazało się, że brakuje kilku elementów, które zamknęłyby krąg. To dowodzi, że to miejsce wciąż skrywa wiele tajemnic.


Autor: Marta Tyrajska

Sprawdzono pod względem merytorycznym: mgr Bartłomiej Kulas