Zugspitze (2962 m.n.p.m.) to najwyższy szczyt Niemiec, należy do pasma górskiego Wettersteingebirge znajdującego się w Alpach Bawarskich (i jest również jego najwyższym szczytem). Masyw góry znajduje się na granicy austriacko-niemieckiej.

Zugspitze – najwyższy szczyt Niemiec

Ten artykuł nie jest kompletny. Chcesz go rozbudować? Kliknij tutaj.


Położenie Zugspitze na mapie Niemiec:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: TUBS; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Relief_Map_of_Germany.svg

Zugspitze jest zbudowany z wapieni pochodzących z mezozoiku. Jest bardzo istotnym obiektem turystycznym zarówno w Niemczech, jak i w całych Alpach.

Widok na szczyt Zugspitze od podnóża góry:

Źródło: Octagon; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zugspitze_2.JPG

Wejście na sam szczyt możliwe jest na dwa sposoby – pieszo oraz koleją. Wspinaczka zajmuje najkrótszą drogą 8-10 godzin i wymaga dobrej kondycji, doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu. Z tego powodu większość turystów wybiera alternatywne możliwości – kolej.

Turyści wspinający się na Zugspitze:

Źródło: Fcja99; https://pixabay.com/pl/zugspitze-szczytu-niemcy-2264087/

Kolej zębata wyjeżdża na szczyt przez wydrążony w masywie tunel (ok. 4,5 km długości). Stacja początkowa kolejki znajduje się na wysokości 720 m. n.p.m., a stacja końcowa znajduje się na wysokości niemal 2600 m. n.p.m., niedaleko kapliczki imienia Marii Heimsuchung, założonej w 1981 roku przez późniejszego papieża Benedykta XVI. Pociąg porusza się po dwóch szynach, pomiędzy którymi biegnie trzecia z ząbkami. Służą one do zahaczania zębatek podłączonych do podwozia lokomotywy. Zabezpiecza to ją przed cofaniem w wyniku dużego nachylenia (od niemieckiej strony, miejscami jest nawet pionowa ściana, z kolei od strony Austrii stok jest dużo łagodniejszy). Ostatni odcinek – na szczyt – możliwy jest do pokonania kolejką linową.

Kolej zębata prowadząca na Zugspitze:

Źródło: Christian Allinger; https://www.flickr.com/photos/oberau-online/5004338265

Szczyt góry jest zakończony pozłacanym krzyżem o wysokości ok. 4 m. Niedaleko niego znajduje się schronisko Münchner Haus, umieszczone na platformie na podobnej wysokości co wierzchołek góry. Nieco niżej, na stoku, znajduje się budynek pełniący kiedyś funkcję hotelu – Schneefernerhaus. Teraz jest to stacja badawcza Uniwersytetu Technicznego w Monachium.

Schronisko Münchner Haus na szczycie Zugspitze:

Źródło: Svíčková; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3d/Top_of_Zugspitze_Buildings.JPG/800px-Top_of_Zugspitze_Buildings.JPG

Złoty krzyż na szczycie Zugspitze:

Źródło: Simon; https://pixabay.com/pl/zugspitze-summit-cross-szczytu-824403/

Duża wysokość Zugspitze powoduje, że na jej szczycie znajduje się całoroczny lodowiec górski, który przez 7 miesięcy nadaje się do użytkowania przez narciarzy. Dostępne jest tu 14 zjazdów, razem 22 kilometry trasy narciarskiej. Zimą możliwe jest przenocowania w igloo w wiosce Iglu-Dorf. Szczyt jest atrakcyjny nie tylko ze względu na dobre warunki do uprawiania sportów zimowych, ale także ze względu na urokliwe widoki. Z Zugspitze można obserwować cztery kraje alpejskie (Niemcy, Włochy, Austrię oraz Szwajcarię).

Majestatyczny widok z Zugspitze:

Źródło: Ryan Kruse, U.S. Air Force; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:View_from_the_Zugspitze_summit.jpg


Autor: Paweł Pozorski

Sprawdzono pod względem merytorycznym: mgr Bartłomiej Kulas