Uluru – święta skała Aborygenów o wysokości 868 m.n.p.m., nazywana również Ayers Rock lub The Rock. Wielka atrakcja turystyczna Australii, najważniejszy obiekt Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta na Terytorium Północnym. Obiekt znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uluru – święta skała Aborygentów

Ten artykuł nie jest kompletny. Chcesz go rozbudować? Kliknij tutaj.


Położenie Uluru na mapie Australii (Terytorium Północne):

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: NordNordWest; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Australia_location_map.svg/667px-Australia_location_map.svg.png

Skała ma około 348 metrów wysokości względnej oraz niemal 9,5 kilometra obwodu. Pochodzenie Uluiru jest ciągle obiektem badań. W przeszłości uważana była za monolit skalny (duża, pojedyncza formacja skalna), ale obecnie uważa się, że jest częścią większej formacji skalnej wspólnie z pobliskim Kata Tjuta i Mount Conner. Aktualnie uważana za Twardzielec, a więc formację zbudowaną ze skał twardszych i bardziej odpornych na niszczenie niż skały otaczające.

Widok na Uluru z lotu ptaka:

Źródło: Walesjacqueline; https://pixabay.com/pl/uluru-ayers-rock-australia-chory-1076323/

Swój niezwykły urok Uluru zawdzięcza budowie skalnej – piaskowcom prekambryjskim zawierającym duże ilości tlenku żelaza. Powoduje to niesamowite efekty optyczne w zależności od pory dnia – skała wydaje się zmieniać kolor.

Uluru oświetlana przez słońce:

Źródło: Walkerssk; https://cdn.pixabay.com/photo/2017/02/11/18/54/uluru-2058380_960_720.jpg

Od 1985 r. formalnym właścicielem skały jest są ponownie Aborygeni (plemię Anangu), które następnie oddało je rządowi Australii w użytkowanie wieczyste (na 99 lat). Co roku miejsce odwiedzane jest przez tysiące turystów, a główną atrakcją jest oglądanie zmieniających się w ciągu dnia kolorów skały. Wiele osób podejmuje próby wspinaczki na Uluru, czemu sprzeciwiają się Aborygeni. Zgodnie z ich wierzeniami i tradycją, jest to wielkie duchowe przeżycie związane z inicjacją członków plemienia. Jest to także niebezpieczne, ponieważ skała jest stroma. Wiele osób poniosło śmierć próbując ją zdobyć. Skała jest także atrakcyjna, ze względu na malowidła skalne w jaskiniach u jej podnóża.

Malowidła ścienne wykonane przez Aborygenów w jaskiniach u podnóża Uluru:

Źródło: Kim Dingwall; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Uluru_Aboriginal_cave_paintings_waterholes_Kim_Dingwall.jpg


Autor: Aleksandra Kaczmarska

Sprawdzono pod względem merytorycznym: mgr Bartłomiej Kulas