Przywary dotyczą licznych polskich miast. Polacy nagminnie nabijają się z niektórych miejsc w naszym kraju. W artykule poniżej prezentujemy niektóre z nich. Odrobina geograficznego uśmiechu nigdy nie zaszkodzi :).

Które miasta są najśmieszniejsze? Polska w krzywym zwierciadle i odrobina uśmiechu jeszcze nikomu nie zaszkodziła Poniżej subiektywna lista Top12 najzabawniejszych polskich miast.


Miejsce 12 – Wąchock

Miasto (woj. świętokrzyskie) znane przede wszystkim z w ogóle nieśmiesznych żartów (stąd odległe, 12 miejsce w rankingu). Na przykład:

„Dlaczego ludzie w Wąchocku wysiadają z pociągu tylko środkowymi drzwiami? Bo przednie i tylne są już w innych miastach”.

Suchar city.

Miejsce 11 – Pułtusk

Pułtusk (woj. mazowieckie) pewnie nigdy nie stałby się obiektem żartów, gdyby nie Donald Tusk. I to nie ważne, że miasto nie nazywa się Pół Tusk. Żart będzie żywy pewnie tak długo, jak były premier, który sam przyczynił się do powstania memiczności tego miasta, odwiedzając je w połowie swojej drugiej kadencji.

Źródło: http://demotywatory.pl//uploads/1256215799_by_wyszukiwaczpedalow_600.jpg

Miejsce 10 – Malbork

Malbork leży w województwie pomorskim. Z Malborkiem i Warszawą – patrz niżej wiąże się powiedzenie „Na drodze strzeż się Krzyżaka i Warszawiaka”. Kultura jazdy kierowców spod znaku GMB przebija nawet tych z GKW (Kwidzyn), GWE (Wejherowo) i jest silną konkurencją dla wszystkich z pod znaku W.

Źródło: http://www.tvregionalna24.pl/data/articles/2013/10/09/s4_2126_ciekawe_czy_kierujaca_zaplacila_za_dwa_miejsca.jpg

Źródło: http://d-nm.ppstatic.pl/kadr/plebiscyty/k/r/0102/swiete_krowy_1025560/42f5_o,size,770×0,q,100,h,f63ef4.jpg?-62169987600

Obiektem mało śmiesznych żartów staje się też Zamek Krzyżacki – główna atrakcja turystyczna Malborka. Lokalsi twierdzą, że dla obecnych władz Polski może być symbolem wiecznie żywej niemieckiej okupacji i podobnie jak Pałac Kultury, powinien zostać zburzony.

Źródło: http://memy.pl/show/big/uploads/Post/176655/15112547517563.jpg

Miejsce 9 – Gdynia

Jedno z młodszych miast w Polsce, historycznie wywodzi się z małej wioski rybackiej, w której w czasach II Rzeczpospolitej postanowiono stworzyć polskie „okno na świat” – port morski. Prawa miejskie pochodzą z 1926 roku, ale już w 1939 miasto posiadało ponad 125 000 mieszkańców (obecnie prawie ćwierć miliona).

Z Gdyni (woj. pomorskie) śmieją się głównie mieszkańcy Gdańska. Choć wedle wszelkich wskaźników społeczno-gospodarczych to w Gdańsku żyje się lepiej, młodsza siostra Gdynia słynie z najbardziej zadowolonych mieszkańców w Polsce. W 2014 roku aż 87,2% mieszkańców miasta było zadowolonych ze swojego miasta (źródło: https://turystyka.wp.pl/najlepsze-miasta-do-zycia-w-polsce-6043988178608769g/7). Tego fenomenu nie rozumie chyba nikt, zwłaszcza jeśli spojrzeć na sposób organizacji transportu w mieście.

Źródło: http://i1.memy.pl/obrazki/224d1066894_co_fajnego_mozna_kupic_w_gdyni.jpg

Megalomania Gdyni przejawia się także próbą budowy własnego lotniska, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od dużego portu lotniczego Gdańsk-Rębiechowo (co ostatecznie zakończyło się wielką klęską). Gdynia słynie także z… kolejki linowej. Trudno nie odnieść wrażenia, że te wszystkie „inwestycje” są po to, by odróżnić się czymś, albo chociaż nie być gorszym od Gdańska.

Źródła: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f1/Arka_Gdynia_logo.png; https://static1.s-trojmiasto.pl/zdj/c/9/90/620×0/905522-Kolejki-SKM-do-Gdanska-Glownego-przyjezdzaja-punktualnie-twierdza-urzednicy__c_0_48_759_424.jpg

Na co dzień mieszkańcy Trójmiasta żyją raczej w zgodzie, ale emocje narastają gdy do walki stają lokalne kluby piłkarskie Arki Gdynia i Lechii Gdańsk. Żółto-niebieskie (barwy Arki) malowanie łączących trójmiasto pociągów SKM budzi w mieszkańcach Gdańska co najmniej podejrzliwość.

Miejsce 8 – Elbląg

Elbląg (woj. warmińsko-mazurskie) przez niekumatych nazywany Ębląg (jedyne miasto na świecie na Ę) lub jak mawiają tutejsi „Dresbląg”, jest miastem budzącym uśmiech co najmniej z kilku powodów. Przywiązanie do „Dresów” jest chyba bardzo powszechne, skoro organizuje się nawet „Dresbląg day” (w tamtejszym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2):

Źródło: http://www.zso2.elblag.pl/images/phocagallery/2016-2017/20170320-Dresblag_day/thumbs/phoca_thumb_l_20170320-Dresblag_day-05.jpg

Geograficznie zupełnie niepasujące, ulokowano w województwie warmińsko-mazurskim, chociaż nawet krowa na polu wie, że Elbląg powinien być w pomorskim. Swego czasu bezrobocie sięgało nawet 30%, a na ulicach podobno królowały sztuki walki kluby fitness. Jednak to właśnie w Elblągu ostatecznie udowodniono kulistość Ziemi:

Źródło: https://www.blasty.pl/upload/images/large/2017/04/szach-mat-plaskoziemcy_2017-04-05_19-19-44.jpg

Podobno na tym nie koniec kpin. W Internecie można znaleźć także taką definicję Elbląga: „miasto tak absurdalne, że nie można o nim napisać porządnego hasła na Nonsensopedii„, możemy także z łatwością znaleźć porównania Elbląga do Meksyku Polski.

Pewnie można by już Elblągowi odpuścić, gdyby nie niedawna decyzja rządu o wykonaniu przekopu Mierzei Wiślanej i tym samym zapewnienia Elblągowi łatwiejszego dostępu do morza. Niektórzy twierdzą, że dzięki temu Elbląg stanie się czwartym polskim portem morskim. Problem w tym, że wymiary przekopu pozwolą na zanurzenie zaledwie niewielkich jednostek pływających, bo głębokość kanału przewidziano na… 5 metrów. Podobnie sytuacja ma się zresztą z całym Zalewem Wiślanym, który jest zbiornikiem płytkim. Elbląg płynie drogą Gdyni i ich „lotniska”…

Miejsce 7 – Wejherowo

Dla nietutejszych (woj. pomorskie) Wejherowo (zwane też Wieśherowo) może być jednak zupełnie nieśmieszne. Według niektórych nazywane stolicą Kaszub (co na to Kartuzy?), lub też „małego Trójmiasta” (Rumia, Reda, Wejherowo). Jakie Trójmiasto, takie zwyczaje… A tu lokalna Kalwaria Wejherowska ma się czym pochwalić:

Filmików na Youtube z wymachiwaniem obrazem Matki Boskiej Przenajświętszej (taniec z feretronami) są dziesiątki. Jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych, a dla wielu także najzabawniejszych zwyczajów katolickich na Pomorzu. Poza dziwnymi „tańcami” mieszkańcy Trójmiasta szydzą z gustu lokalnych młodych dziewcząt w kwestii ubioru i muzyki.

Miejsce 6 – Tczew

Tczew (dla ułatwienia sobie życia czytaj Czczew, tak jak wszyscy mieszkańcy Tczewa) – kolejne zabawne miejsce w województwie pomorskim, którego nazwy nie potrafią wymówić nawet władze tego miasta.

Źródło: http://www.tczewska.pl/data/articles/s4___archive_3c81c64a-33649064cd253288159fcd9af5277e3d.jpg

Poza jedyną w Polsce nazwą na Czcz, jest jeszcze co najmniej kilka ciekawych faktów dotyczących tego miasta. Powszechny brak rozrywek i wszechobecne lumpeksy na Starym Mieście (na przemian z tabliczkami „do wynajęcia”) to tylko wierzchołek góry lodowej. Mało kto wie, że w Tczewie zaczęła się Druga Wojna Światowa. W toku działań  wysadzono w powietrze dwa mosty na Wiśle, które są prawdopodobnie jednymi z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie, ale ponieważ pozostają w posiadaniu biednych władz powiatu, nie ma pieniędzy na ich historyczną odbudowę. Oczywiście wszyscy myślą, że Druga Wojna zaczęła się w Gdańsku i Tczew jak zwykle przegrywa…

Miasto przyozdabia powiedzenie „Z Tczewa wszędzie blisko”, a sam Tczew jest jednym z najlepiej położonych transportowo miejsc w Polsce… i nic z tego nie ma. Miasto jest nieodłącznie związane z Wisłą i cyklicznym zagrożeniem powodziowym…

Źródło: https://img5.demotywatoryfb.pl//uploads/201005/1274723652_by_ikona1989_600.jpg

Jedno z miejskich osiedli – Abisynia (dawna nazwa państwa Etiopia, nazwa osiedla prawdopodobnie nawiązuje do jego położenia daleko od miasta) jest nawet położone między dwoma wałami przeciwpowodziowymi, jakby z góry skazane na zatopienie.

Źródło: https://www.tcz.pl/foto/tcz_wiadomosci/512cd3222a526a54.jpg

W Tczewie mieści się też prawdopodobnie jedyna w Polsce duża galeria handlowa, po której nie można zatoczyć okręgu i trzeba się cofać tą samą drogą. Z kolei jedna z ważniejszych inwestycji na Bulwarze Nadwiślańskim – slip żeglarski, został wykonany tak stromo, że nigdy nie spuszczono nim do Wisły żadnego statku.

Miejsce 5 – Wałbrzych 

To sympatyczne miasto z województwa dolnośląskiego dla wielu stało się symbolem upadku i nazywane bywa „polskie Detroit”.

Źródło: https://d-nm.ppstatic.pl/kadr/k/r/a9/59/52de4ee0e7e7d_o,size,933×0,q,70,h,e344e3.jpg

Miasto przeżywało bardzo poważny kryzys gospodarczy, a symbolem klęski stały się biedaszyby po dawnych kopalniach węgla kamiennego. Często nielegalnie wydobywali z nich węgiel bezdomni, a nawet dzieci… I w tym akurat nie ma niczego zabawnego.

Źródło: https://galeria.bankier.pl/p/7/6/7d6fadcbf252a5-645-346-0-233-2835-1523.jpg

Wałbrzych powrócił jednak z mapy „rozpaczy” na mapę „śmiechu” za sprawą „Złotego pociągu” czyli niemalże mitycznego, ukrytego gdzieś w nasypie kolejowym pociągu wypełnionego kosztownościami, a może nawet załadowanym Bursztynową Komnatą.

Źródło: http://www.zloty-pociag.com/art/a14da725b9c21e52cc1001d2cabef08b.jpg

Poszukiwaniami Złotego Pociągu żyła cała Polska, obserwując przy okazji wysyp czyhających na okazję ludzi z wykrywaczami metalu, a Wałbrzych na chwilę znowu stał się sławny.

Źródło: http://www.newsweek.pl/g/crop/0/-1050/newsweek/635763695452409057.jpg

Z całej sytuacji zażartowało sobie nawet PKP, organizując promocję „Złoty pociąg”.

Źródło: https://mlecznepodroze.pl/wp-content/uploads/2016/01/pkp-zloty-pociag-duzy-banner-1280x740px.jpg

Miejsce 4 – Warszawa

Stolica Polski (województwo mazowieckie), miejsce kontrastów, metropolia lansu i bansu, ale też faszyn from Raszyn. Według większości Polaków (tych niemieszkających w Warszawie) Polska dzieli się na Warszawę i resztę Polski – ze względu na dobrobyt, od którego Warszawiakom rzekomo w głowach się poprzewracało. Są jednak pewne punkty wspólne, Warszawiacy jeżdżą podobno nawet gorzej niż Krzyżacy z Malborka i są powszechnie znani z łamania wszelkich przepisów drogowych.

Jednym z elementów niekończących się żartów o Warszawie są Słoiki (śmieją się z tego też sami Warszawiacy), czyli przyjezdni mieszkańcy Warszawy, którzy przenieśli się najczęściej z głębokiej prowincji i na święta/weekendy wracają do domu po „swojskie” jedzenie.

Miasto stołeczne jest bez wątpienia miastem niekończących się protestów – przeciwko absolutnie wszystkiemu. Polacy śmieją się jednak przede wszystkim metra i niezwykle memicznej (ze względu na wadę wymowy) Pani Prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz, która staje się obiektem kpin po każdej większej wpadce miasta.

Źródło: http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/ibYktkpTURBXy9lM2MyNTYxMmUwNDQ4YTg2ODk0NGRlMTI1ZTliMzVkZi5wbmeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCww

Warszawa bywa także obiektem żartów niezależnie od siebie. Tak stało się po ogłoszeniu propozycji powiększenia miasta o okoliczne powiaty. Internet był bezlitosny wobec Warszawy „od morza do morza”.

Źródło: https://www.mpolska24.pl/images/pictures/d8811835c60753fe742639bc0cdc85f5.png

Źródło: http://bi.gazeta.pl/im/5c/55/14/z21320540V,mem-warszawa.jpg

 

Miejsce 3 – Świebodzin

Dlaczego Świebodzin śmieszy, chyba nie trzeba tłumaczyć nikomu. Ale dla pewności, przypomnijmy, że to miasto położone w województwie lubuskim jest znane niemal wyłącznie dzięki pomnikowi Chrystusa Króla (do 2011 r. największy na świecie!). Sytuacja jest o tyle zabawna, że w koronie figury zamontowano… nadajniki WiFi!

Źródło: https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/dd/79/5ae340dd761e2_p.jpg?1525002161

Źródło: http://elektrykapradnietyka.com/wp-content/uploads/2018/04/wlan-z-wami.jpg

Na tym nie koniec żartów z posągu. W Internecie obrywa się także pobliskiemu sklepowi sieci Tesco.

Źródło: http://bezuzyteczna.pl/static/content/d2e8a7a891c3a5cf2af4.jpg

Miejsce 2 – Sosnowiec

Niespodzianki nie ma, na drugim miejscu Sosnowiec (woj. śląskie). Miasto-mem, choć powszechnie wiadomo, że za dowcipkowaniem z Sosnowca stoją mieszkańcy pobliskich Katowic.

Źródło: http://memy.pl/show/big/uploads/Post/40403/14536467365544.jpg

Miasto jest ogólnopolskim symbolem klęski i rozpaczy, co pieczętują tylko liczne memy w Internecie:

Źródło: http://memy.pl/index.php/show/big/uploads/Post/131778/14899199575023.jpg

Ocena Sosnowca jest wyjątkowo niesprawiedliwa, łatwo można znaleźć opinie mieszkańców chwalących sobie życie w Sosnowcu. Nie brak jednak bezlitosnych kpin z drobnych potknięć…

Źródło: http://memy.pl/show/big/uploads/Post/149766/14979848667524.jpg

W poszukiwaniu przyczyny tak powszechnego śmieszkowania warto powrócić do okropnej tragedii, która jednak była przyczyną wylansowania Sosnowca jako centrum polskiej patologii. Chodzi oczywiście o sprawę matki Madzi z Sosnowca.

Źródło: http://0.s.dziennik.pl/pliki/3319000/3319669-900-667.jpg

Sprawa, którą swego czasu żyła cała Polska, stała się niestety symbolem miasta Sosnowiec. Szkoda, bo wydaje się że ocena ta nie jest zasłużona.

Miejsce 1 – Radom

Radom (woj. mazowieckie) to miejsce, którego mieszkańcy podobno nie chcą się przyznać, skąd są. Miasto przeżywa od dawna głównie kłopoty. Jest co najmniej kilka dobrych powodów, by pośmiać się z Radomia – i te w przeciwieństwie do Sosnowca wydają się być całkiem trafione.

Źródło: https://fabrykamemow.pl/uimages/services/fabrykamemow/i18n/pl_PL/201603/1458930553_by_Marecki384_500.jpg?1458930553

Najważniejszy powód to oczywiście lotnisko-widmo, z którego latają dwa samoloty w tygodniu. Jest to przykład największej głupoty inwestycyjnej w historii Polski.

Źródło: https://i.wpimg.pl/O/644×442/d.wpimg.pl/1547355669–294003943/port-lotniczy-radom.jpg

Niektórzy twierdzą, że lotnisko ma zostać przebudowane na port morski ze stocznią budującą okręty podwodne dla marynarki wojennej. Problem w tym, że Radom leży w środku Polski…

Źródło: http://bi.gazeta.pl/im/b8/4d/14/z21289400IH,memy.jpg

Niemniej znana jest historia pewnej chytrej baby z Radomia!

Źródło: https://s1.kozaczek.pl/2012/12/chytra-baba-z-radomia-r1-R1.jpg

Pani na zdjęciu była tak chytra, że zamiast poczęstować się napojem, zwinęła ze stołu wszystkie możliwe butelki napojów „Zbyszko”, podczas miejskiej wigilii w Radomiu.

Powszechnie znane są problemy z bezpieczeństwem w mieście, a to na pewno nie ostatni powód do żartów…

Źródło: http://memy.pl/show/big/uploads/Post/115551/14839826210589.jpg


No cóż. Mieszkańcom Radomia pozostaje współczuć.