Gospodarka światowa to trzeci dział drugiej klasy liceum 4-letniego. Zawiera informacje o globalizacji, podziale gospodarki na sektory i zmianie ich roli w skali czasu, porusza kwestie gospodarki opartej na wiedzy, społeczeństwa informacyjnego, kapitału ludzkiego i handlu międzynarodowego.
Spis tematów (kliknij na temat, aby przejść do strony)
Gospodarka światowa
I Sektory gospodarki
- Podział na sektory gospodarki narodowej
- Funkcje gospodarki
- Sektory gospodarki a rozwój cywilizacyjny
- Zmiana roli sektorów gospodarki na świecie
- Polska Klasyfikacja Działalności
- Zacieranie się różnicy między przemysłem i usługami
II Globalizacja
- Pojęcie globalizacji
- Płaszczyzny globalizacji
- Skutki globalizacji
- Indeks globalizacji
- Wpływ globalizacji i nowych technologii na strukturę zatrudnienia i przemiany wewnątrzsektorowe
- Antyglobaliści i alterglobaliści
III Gospodarka oparta na wiedzy
- Pojęcie gospodarki opartej na wiedzy
- Wydatki państw świata na sektor B+R
- Kapitał ludzki
- Społeczeństwo informacyjne
IV Handel międzynarodowy
- Pojęcie i przedmiot handlu międzynarodowego
- Światowa Organizacja Handlu (WTO)
- Rozwój handlu międzynarodowego
- Handel zagraniczny wybranych państw
- Wpływ wymiany handlowej na rozwój społeczno-gospodarczy
- Handel zagraniczny Polski
- Sprawiedliwy handel
Słownik
Aparat pojęciowy w tym dziale (kliknij aby rozwinąć definicję):
Różnorodny ideowo i niejednorodny organizacyjnie międzynarodowy ruch społeczny przeciwników negatywnych skutków globalizacji.
Międzynarodowy ruch społeczny zrzeszający przeciwników procesów globalizacji i dążących do zachowania państw narodowych, tradycji rodzinnych i lokalnych.
Różnica wartości eksportu i importu obliczana ze wzoru S=E-I.
Sprzedaż towarów krajowych zagranicę.
Druga faza rozwoju cywilizacyjnego. Związana z rewolucją przemysłową, znacząco wzrasta zatrudnienie w przemyśle, który staje się dominującym sektorem. Maleje zatrudnienie w rolnictwie, stale wzrasta zatrudnienie w usługach.
Czwarta faza rozwoju cywilizacyjnego najnowsza, coraz częściej wskazywana w badaniach naukowych. Cechuje się osiągnięciem szczytowego zatrudnienia w usługach tradycyjnych, a nawet lekkiego spadku ich udziału na rzecz usługi związanych z informacją przy osiągających minimum zatrudnieniu w przemyśle i rolnictwie.
Trzecia faza rozwoju cywilizacyjnego. Zachodzi na skutek rewolucji technologicznej. Upowszechniają się usługi, które stają się sektorem dominującym. Zatrudnienie w przemyśle i rolnictwie spada.
Pierwsza faza rozwoju cywilizacyjnego. Początek rozwoju cywilizacji człowieka. Dominuje zatrudnienie w rolnictwie (~70%) przy nieznacznym, ale rosnącym zatrudnieniu w przemyśle i usługach.
Model rozwoju gospodarczo-cywilizacyjnego świata przedstawiający zmiany w stukturze zatrudnienia w trzech głównych sektorach (rolnictwie, przemyśle i usługach) w przeszłości w trzech a obecnie w czterech głównych fazach.
Zjawisko umiędzynarodowienia wszelkich procesów społecznych, gospodarczych i politycznych. Polega na wzajemnym przenikaniu się systemów różnych państw oraz ujednolicaniu zachowań ludzi oraz wytworzeniu się kultury globalnej (w dużej mierze zdominowanej przez kulturę amerykańską). Przebiega na płaszczyźnie: gospodarczej, społecznej i politycznej.
Całokształt działalności na danym obszarze, obejmujący ludzi, przedsiębiorstwa i państwa. Dzieli się na trzy główne sektory: pierwszy (rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo), drugi (przemysł i budownictw oraz górnictwo i energetyka) i trzeci (usługi).
To taka gospodarka, w której dominują innowacyjne sektory, duże znaczenie ma informatyzacja społeczeństwa oraz tzw. “kapitał ludzki”. Kluczowe branże GOW związane są z nauką. Możemy wśród nich wyróżnić między innymi:
- biotechnologię, bioinżynierię, inżynierię genetyczną
- technologie informacyjne i telekomunikacyjne
- nanotechnologię
- technologie nowych materiałów i paliw
Dział handlu opartego o zagraniczną, międzypaństwową wymianę towarów. Jego przedmiotem są: towary, usługi oraz kapitał.
Zakup zagranicznych towarów od innych państw.
Wskaźnik uwzględniający stopień gospodarczego, społecznego i politycznego zintegrowania danego kraju ze światem. Na podstawie wielu składowych oblicza się indeks, który przyjmuje wartości od 0 (brak integracji) do 100 (pełne zintegrowanie).
Jest pierwszym i najważniejszym filarem rozwoju Gospodarki Opartej na Wiedzy. Pod tym pojęciem rozumie się wiedzę i umiejętności pracowników, ale też ich mobilność czy motywację do pracy.
Klasyfikacja działalności gospodarczej stosowana w Polsce, spójna z innymi klasyfikacjami międzynarodowymi. Cechuje się wielostopniowym podziałem na sekcje, działy, grupy, klasy i podklasy według kodu numeryczno-literowego.
Drugi sektor gospodarczy, zajmuje się wydobyciem surowców i ich przetwarzaniem w celu wytworzenia jednolitych produktów na masową skalę z zastosowaniem zaawansowanego podziału pracy. Obejmuje górnictwo, przetwórstwo oraz budownictwo i wytwarzanie energii.
Ponowny zakup wyrobów wcześniej sprzedanych za granicę, np. po ich uprzednim przetworzeniu.
Pierwszy sektor gospodarczy, zajmuje się uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Obejmuje także leśnictwo i rybołówstwo.
Badania + Rozwój – dział gospodarki oparty o innowacje poparte badaniami naukowymi. Decydujący sektor Gospodarki Opartej na Wiedzy.
Typ nowoczesnego, silnie zinformatyzowanego społeczeństwa z pojawieniem się form zachowań takich jak telepraca, e-zakupy rozwojem elektronicznej administracji itp.
Międzynarodowego ruch konsumentów, organizacji pozarządowych i producentów, których celem jest eliminacja szkodliwych dla rynku praktyk handlowych, takich jak zmowy cenowe czy wyzysk. Zwolennicy tego ruchu kierują się zasadą, że człowiek jest ważniejszy niż pieniądze i nie powinno się dążyć do obniżania cen towarów “za wszelką cenę”.
Organizacja powstała w 1995 r. i zrzesza obecnie 164 kraje członkowskie (w tym Polskę) oraz kolejnych kilkanaście państw-obserwatorów. Celem organizacji jest przede wszystkim liberalizacja prawa handlowego i promocja wolnego handlu w miejsce protekcjonizmu oraz rozwiązywanie konfliktów handlowych między państwami.
Trzeci sektor gospodarczy, obejmuje działalność prowadzącą do powstawania indywidualnych, niepowtarzalnych dóbr przeznaczonych dla konkretnego odbiorcy, których konsumpcja ma charakter natychmiastowy, a magazynowanie jest bezcelowe lub niemożliwe. Obejmuje zarówno towary jak i dobra niematerialne.
Brak komentarzy