Usługi to szósty dział drugiej klasy liceum 4-letniego. Zawiera informacje o transporcie, łączności, edukacji, finansach i turystyce. Oprócz teoretycznego omówienia zagadnień, porusza także problem atrakcyjności turystycznej regionów świata.
Spis tematów (kliknij na temat, aby przejść do strony)
Usługi
I Podział usług
- Podział usług według różnych kryteriów
- Usługi a stopień rozwoju gospodarczego
- Struktura sektora usług na świecie
II Transport
- Pojęcia komunikacji, transportu i łączności
- Podział transportu
- Czynniki rozwoju transportu
- Transport samochodowy
- Transport kolejowy
- Transport wodny śródlądowy
- Transport morski
- Transport lotniczy
- Transport przesyłowy
- Przewozy według środków transportu
- Znaczenie transportu w rozwoju świata
III Łączność
- Rozwój łączności
- Zmiany na rynku łączności tradycyjnej
- Telefonia stacjonarna i komórkowa
- Internet
- Znacznie łączności w rozwoju świata
- Rola telekomunikacji w kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego
IV Usługi edukacyjne
- Dostęp do edukacji na świecie
- Wydatki na edukację
- Efektywność usług edukacyjnych
- Znaczenie edukacji w rozwoju świata
- Inne statystyki edukacyjne
V Usługi finansowe
- Światowe centra finansowe
- Bankowość
- Usługi ubezpieczeniowe
- Giełdy papierów wartościowych
- Znaczenie usług finansowych w rozwoju świata
VI Turystyka na świecie
- Rodzaje turystyki
- Ruch turystyczny na świecie
- Przyczyny i skutki rozwoju turystyki
- Znaczenie turystyki
- Rola turystyki w gospodarce światowej
VII Atrakcyjność turystyczna regionów świata
- Czynniki kształtujące atrakcyjność turystyczną
- Obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO
- Najbardziej atrakcyjne regiony turystyczne
- Ograniczenia w rozwoju turystyki
- Miejsca święte na świecie
- Przestrzeń religijna w Polsce
Słownik
Aparat pojęciowy w tym dziale (kliknij aby rozwinąć definicję):
Zespół czynników przyrodniczych, kulturowych oraz infrastrukturalnych, które powodują, że dane miejsce jest atrakcyjne turystycznie.
Dziedzina usług finansowych, do których podstawowych czynności należy udzielanie kredytów oraz gromadzenie depozytów.
Jeden z elementów infrastruktury turystycznej, stanowiący zaplecze dla obsługi turystów zapewniając im wyżywienie. Należą do niej wszelkiego rodzaju restauracje i bary.
Jeden z elementów infrastruktury turystycznej, stanowiący zaplecze dla obsługi turystów zapewniając im nocleg i zakwaterowanie. Należą do niej wszelkiego rodzaju hotele, motele, pensjonaty, schroniska, kwatery, kempingi, pola biwakowe itp.
Jeden z elementów infrastruktury transportu przesyłowego, typ rurociągu umożliwiający przesył paliw gazowych w tym zwłaszcza gazu ziemnego.
Miejsce obrotu wartościowymi dobrami. Jeżeli przedmiotem obrotu są akcje i obligacje (przede wszystkim przedsiębiorstw), mówimy o Giełdzie Papierów Wartościowych, natomiast jeżeli przedmiotem obrotu są dobra konsumpcyjne lub dokumenty własności towarów, mówimy o giełdzie towarowej.
Zespół urządzeń i obiektów technicznych, umożliwiających funkcjonowanie transportu. Obejmuje: sieć transportową, węzły transportowe i obiekty towarzyszące.
Zespół urządzeń i obiektów technicznych, które przyczyniają się do obsługi turystów lub ułatwienia dostępności do niej. Należą do nich między innymi: baza noclegowa, baza gastronomiczna, obiekty sportowe i rekreacyjne oraz infrastruktura transportowa. Obiekty infrastruktury turystycznej mogą być jednocześnie kulturowymi walorami turystycznymi.
Środek łączności nowoczesnej zaliczany do telekomunikacji, tworzący globalną sieć połączeń (przede wszystkim komputerowych). Wraz z rozwojem Internetu w obrocie pojawiły się rozmaite narzędzia do łączności za jego pośrednictwem, takie jak czaty, portale społecznościowe, wideo komunikatory i inne. Liczbę Internautów (osób mających dostęp do Internetu) szacuje się na ponad 4,66 mld w 2020 r.
Typ transportu kolejowego odbywający się z wykorzystaniem pociągów rozwijających prędkość powyżej 250 km/h. Funkcjonują one między innymi we Francji (TGV), Hiszpanii (AVE), Niemczech (ICE), ale też w Azji np. w Japonii (Shinkansen), Chinach (CHR) i Korei Południowej (KTX). Takie połączenia służą szybkiemu transportowi pasażerskiemu, często w wysokim standardzie. W Polsce namiastką tego rozwiązania było uruchomienie w Polsce w 2013 r. włoskich pociągów “Pendolino”.
Dział usług, obejmuje dwie podstawowe składowe: transport – odpowiadający za przewóz ładunków i osób oraz łączność – zapewniającą wymianę informacji.
Jeden z elementów infrastruktury transportu przesyłowego, umożliwiający przesył prądu elektrycznego.
Obiekty przyrodnicze lub kulturowe o globalnym znaczeniu, uznane za dziedzictwo cywilizacyjne ludzkości przez organizację UNESCO (działającą przy ONZ). Wpis na listę oprócz walorów promocyjnych zobowiązuje państwo – właściciela do zapewnienia obiektowi szczególnej ochrony.
Dział usług, jedna z dwóch (obok transportu) składowych komunikacji. Odpowiada za przesyłanie informacji.
Typ gospodarki o ponadprzeciętnym uzależnieniu od sektora usług turystycznych, objawiający się wysokim PKB generowanym przez turystykę i/lub wysokim zatrudnieniem w tym sektorze. Taka gospodarka jest narażona na silny kryzys w przypadku załamania ruchu turystycznego.
Jeden z elementów infrastruktury transportu, punktowy element infrastruktury stanowiący zaplecze dla szlaków transportowych np. dworzec, lotnisko, port, stacja paliw.
Miara stosowana w ocenie stopnia rozwoju usług edukacyjnych, jest to prognozowana liczba lat spędzonych w szkole przez osoby rozpoczynające naukę. W tym zestawieniu przodują najlepiej rozwinięte państwa świata.
Podtyp turystyki religijnej, polegający na podróży do miejsca uważanego za Święte. Ideą pielgrzymki jest sam fakt odbycia podróży, mającej wartość (samą w sobie) dla turysty. Wśród motywów podjęcia pielgrzymki może być żal za popełnione czyny, chęć wzniesienia prośby (do Boga) lub w celu oddania podziękowania lub czci za korzystne zdarzenia życiowe. Pielgrzymów nazywa się też pątnikami.
Usługa zaliczana do tradycyjnych środków łączności, zajmująca się dostarczaniem przesyłek, przede wszystkim listów.
Jeden z elementów infrastruktury transportu przesyłowego, typ rurociągu umożliwiający przesył paliw płynnych w tym zwłaszcza ropy naftowej.
Miejsce kultu religijnego (uważane za Święte), utworzone w celu uczczenia określonego Boga lub Świętego, którego identyfikacją jest najczęściej świątynia (kościół). Sanktuaria (np. w Kościele Katolickim) uważane są za miejsca, w których można uzyskać szczególne łaski, co staje się motywem podjęcia do nich pielgrzymki.
Jeden z elementów infrastruktury transportu, obejmuje liniowe szlaki transportowe takie jak drogi kołowe, linie kolejowe, szlaki żeglowne, korytarze powietrzne, linie przesyłowe.
Organizacja wyspecjalizowana ONZ, zajmująca się kwestiami związanymi z turystyką, m.in. statystykami ruchu turystycznego z siedzibą w Madrycie. Utworzona w 1975 r. zrzesza 159 państw.
Typ transportu lotniczego (samolotowego) o relatywnie niskich kosztach podróżowania, który jest wynikiem silnej konkurencji między liniami lotniczymi oraz obniżenia kosztów obsługi.
Jeden z elementów infrastruktury transportu przesyłowego, umożliwiający przesył ładunków (zwłaszcza ciał stałych) z wykorzystaniem przenośników taśmowych.
Środek łączności nowoczesnej zaliczany do telekomunikacji, tworzący kablowe (w telefonii stacjonarnej) lub radiowe (w telefonii komórkowej) połączenie miedzy rozmówcami, umożliwiając połączenie na odległość w czasie rzeczywistym. Szacuje się, że na świecie są miliardy telefonów, gdzie na 100 osób przypadało średnio około 17 telefonów stacjonarnych i 104 telefony komórkowe w 2017 r.
Środki łączności służące do nadawania, odbioru lub transmisji informacji, niezależnie od ich rodzaju, za pomocą przewodów, fal radiowych bądź optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną. Zaliczamy do nich: telegraf, telefon (w tym komórkowy), radio, telewizję, Internet.
Jeden z najważniejszych, cieszących się powszechnym uznaniem na świecie, mierników jakości systemów edukacyjnych. Międzynarodowe badanie koordynowane przez OECD. Jego celem jest uzyskanie porównywalnych danych o umiejętnościach uczniów, którzy ukończyli 15. rok życia. Obejmuje trzy kategorie: czytanie i interpretacja, matematyka, nauki przyrodnicze.
Dział usług, jedna z dwóch (obok łączności) składowych komunikacji. Odpowiada za przewóz ładunków i osób.
Jeden z podtypów transportu lądowego, obejmuje ruch odbywający się po drogach m.in. transport samochodowy i transport niezmechanizowany (w tym transport juczny).
Jeden z podtypów transportu drogowego niezmechanizowanego, mówimy o nim w przypadku gdy osoby i ładunki przewożone są na grzbiecie wykorzystywanych do tego zwierząt.
Jeden z podtypów transportu szynowego, obejmuje przewóz ładunków i osób z wykorzystaniem pociągów.
Jeden z podtypów transportu powietrznego, obejmuje ruch odbywający się ponad powierzchnią ziemi (w atmosferze i w kosmosie) z wykorzystaniem statków kosmicznych (rakiet i wahadłowców).
Jeden z trzech typów transportu wyróżnianych ze względu na środowisko występowania, obejmuje podtypy takie jak: transport drogowy, szynowy, przesyłowy i linowy.
Jeden z podtypów transportu lądowego, obejmuje ruch odbywający się z wykorzystaniem wyciągów, dźwigów (w tym wind) i kolei linowych.
Jeden z podtypów transportu powietrznego, obejmuje ruch odbywający się ponad powierzchnią ziemi (w granicach atmosfery) z wykorzystaniem samolotów i śmigłowców. Najważniejszy środek transportu w turystyce międzypaństwowej oraz w przewozie osób między kontynentami.
Jeden z podtypów transportu wodnego, obejmuje ruch statków odbywający się po powierzchni mórz i oceanów. Najważniejszy środek transportu ładunków na duże odległości, zwłaszcza w ruchu międzykontynentalnym.
Jeden z podtypów transportu drogowego, który do pracy transportowej (przewozu ładunków i osób) wykorzystuje siłę mięśni. W jego obrębie możemy wyróżnić transport pieszy, transport juczny oraz transport zaprzęgowy.
Jeden z trzech typów transportu wyróżnianych ze względu na środowisko występowania, obejmuje dwa podtypy: transport lotniczy i kosmiczny
Jeden z podtypów transportu lądowego, obejmuje ruch odbywający się z wykorzystaniem linii energetycznych, rurociągów i taśmociągów.
Jeden z podtypów transportu drogowego, obejmuje przewóz ładunków i osób z wykorzystaniem pojazdów samochodowych. Najważniejszy środek transportu odpowiadający za największą część światowej pracy przewozowej ładunków i osób.
Jeden z podtypów transportu lądowego, obejmuje ruch odbywający się po szynach m.in. transport kolejowy, tramwajowy oraz metro.
Jeden z podtypów transportu wodnego, obejmuje ruch jednostek pływających (statków, barek) odbywający się po rzekach i jeziorach.
Jeden z trzech typów transportu wyróżnianych ze względu na środowisko występowania, obejmuje dwa podtypy:transport (wodny) śródlądowy i transport morski.
Jeden z podtypów transportu drogowego niezmechanizowanego, mówimy o nim w przypadku gdy osoby i ładunki umieszczone są na wozie ciągniętym przez zwierzęta.
Dziedzina usług, zaliczana do najbardziej dynamicznie rozwijających się na świecie. Obejmuje wszystkie czynności osób, które podejmują dobrowolną podróż z rozmaitych powodów, ale głównie w celach wypoczynkowych lub służbowych. Turystykę od migracji różni tymczasowość i cel niezwiązany z chęcią trwałej przeprowadzki. Za graniczny czas turystyki przyjmuje się maksymalnie jeden nieprzerwany rok przebywania poza miejscem swojego stałego zamieszkania.
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na cel podróży. Związana jest ze służbowym celem wyjazdu – w interesach lub w związku z wykonywaną pracą (delegacja). Wśród jej podtypów można wskazać: turystykę służbową (wyjazd związany z wykonywanym zawodem), turystykę targową/wystawową (udział w targach handlowych), turystykę korporacyjną (wyjazdy integracyjne zakładu pracy lub grupy pracowników), turystykę konferencyjno-kongresową (udział w ważnym evencie zawodowym).
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na liczbę uczestników. Obejmuje samodzielne podróże turysty.
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na cel podróży. Szczególny typ turystyki, związany z wykonywaniem aktywności, gdzie konieczne jest posiadanie specjalistycznych umiejętności lub sprzętu. Istnieje bardzo wiele podtypów tego rodzaju turystyki. Niektórymi z nich są: turystyka surwiwalowa (doskonalenie umiejętności przetrwania w różnych środowiskach), turystyka rowerowa (podróże jednośladem), turystyka narciarska (w celu zjeżdżania i biegania na nartach), turystyka żeglarska (żeglowanie po morzach, jeziorach i rzekach), turystyka kajakowa (np. spływ kajakowy).
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na sposób organizacji wyjazdu. Obejmuje podróże, gdzie turysta samodzielnie organizuje swój wyjazd bezpośrednio u usługodawców.
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na cel podróży. Obejmuje wyjazdy polegające na zwiedzaniu miejsc i obiektów, obserwacji krajobrazu oraz doświadczaniu kulturowym. Jej podtypami są m.in. turystyka przyrodnicza (doświadczanie środowiska naturalnego), turystyka krajoznawcza (zwiedzanie), turystyka kulturowa (doświadczanie walorów kulturowych, artystycznych i historycznych), turystyka kulinarna (związana z chęcią doznań gastronomicznych) czy fanoturystyka (udział w wydarzeniach sportowych związany z kibicowaniem).
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na cel podróży. Ma na celu zaspokojenie potrzeb duchowych, związanych z religią osoby podejmującej wyjazd. Obejmuje elementy turystyki poznawczej związane z kwestiami religijnymi (turystyka religijna) oraz pielgrzymki (turystyka pielgrzymkowa).
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na cel podróży. Obejmuje wyjazdy których celem jest regeneracja sił fizycznych i poprawa kondycji psychicznej w obrębie działań rekreacyjnych. Obejmuje szereg aktywności, takich jak: agroturystyka (wypoczynek w gospodarstwie rolnym), turystyka handlowa (celem są zakupy), turystyka rozrywkowa (pobyt w obiektach zapewniających zabawę, np. parkach rozrywki), clubbing (udział w imprezach w klubach rozrywki), czy turystyka towarzyska (spotkania ze znajomymi).
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na liczbę uczestników. Obejmuje podróże organizowane w grupie.
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na cel podróży. Obejmuje wyjazdy mające na celu poprawę stanu zdrowia turysty poprzez pobyt w lecznicach, sanatoriach czy uzdrowiskach i korzystaniu z oferty leczniczej i rehabilitacyjnej. W jej obrębie wyróżniamy: turystykę medyczną (pobyt w ośrodku zdrowia), turystykę uzdrowiskową (sanatoria i uzdrowiska) oraz turystykę spa i wellness.
Podtyp turystyki wyróżniany ze względu na sposób organizacji wyjazdu. Obejmuje podróże, gdzie obsługa turysty zostaje powierzona jakiemuś organizatorowi, np. biuru podróży.
Dziedzina usług finansowych, obejmuje szereg różnego rodzaju czynności, związanych z zapewnieniem klientom zabezpieczenia finansowego, na wypadek określonych zdarzeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe finansują odszkodowania wypłacane klientom z płaconych przez nie składek.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium usługobiorcy; gdy odbiorcą usługi jest zorganizowana działalność gospodarcza.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium usługobiorcy; gdy odbiorcą usługi jest osoba prywatna.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium PKWiU; wszelkie czynności związane bezpośrednio lub pośrednio z zaspokojeniem potrzeb ludności.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium charakteru; prowadzące wprost do wytworzenia nowego fizycznego wyrobu lub udoskonalające, albo zmieniające dobro istniejące.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium charakteru; w wyniku których nie powstaje fizycznie istniejący produkt, a ich zmaterializowanie nie jest możliwe.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium PKWiU; czynności zaspokajające potrzeby porządkowo-organizacyjne gospodarki narodowej i społeczeństwa jako całości.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium stopnia rozwoju społeczno-gospodarczego; zaspokajające elementarne, najbardziej niezbędne potrzeby człowieka. Należą do nich m.in. usługi handlu i napraw, podstawowa edukacja i ochrona zdrowia, transport, podstawowe usługi publiczne.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium PKWiU; czynności będące współdziałaniem w procesie produkcji, ale nietworzące bezpośrednio nowych dóbr, wykonywane przez jedną jednostkę gospodarczą na zlecenie innej jednostki gospodarczej.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium usługodawcy; świadczone przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium usługodawcy; świadczone przez władze centralne lub samorządowe i utworzone przez nie podmioty.
Jeden z podtypów usług dzielonych według kryterium stopnia rozwoju społeczno-gospodarczego; zaspokajają potrzeby bardziej wysublimowane, nie mające charakteru niezbędnego dla życia. Należą do nich m.in. usługi wyższej edukacji i nauki, kultury, rozrywki, finansów i usługi związane z informacją.
Szczególnie cenny obiekt przyrodniczy, kulturowy lub infrastrukturalny, który przyczynia się do kształtowania atrakcyjności turystycznej danego miejsca.
Jeden z elementów infrastruktury transportu, to miejsce połączenia (skrzyżowania) szlaków transportowych tego samego rodzaju lub różnych rodzajów.
Jeden z elementów infrastruktury transportu przesyłowego, typ rurociągu umożliwiający przesył wody.
Brak komentarzy